Koncert Pražské mobilní zvonohry

Nenechte si ujít tradiční vánoční akci, kterou je koncert Pražské mobilní zvonohry.

 

16. 12. – koncert Pražské mobilní zvonohry – od 17 hodin u Komunitního centra Matky Terezy

 

- koncert je složen z písní převážně s vánoční tématikou, na tento nástroj zahraje hudebník, hudební skladatel, režisér a redaktor věnující se hře na varhany a zvonohru, pan Radek Rejšek.

Zajímavosti

Největší česká pojízdná zvonohra je sestavena z 57 zvonů. Největší váží 860 kilogramů, nejmenší pět kilogramů. Celková váha tohoto specifického hudebního kolosu je 12 tun. Na akce ji proto musí vozit speciální kamión a na zem přemisťovat jeřáb.

Zařízení začal tvořit v roce 1999 zvonař Petr Rudolf Manoušek, všechny zvony pak byly kompletně odlity v roce 2001.

Hrát na tento nástroj není jednoduché. „V zahraničí je na to speciální škola, protože se hraje ručně na klaviaturu, je to velice fyzicky náročné,“ řekl Novinkám Manoušek.

Základem všeho je již zmíněná mechanická klaviatura, orientovaná uprostřed delší strany nástroje, takže zvony jsou rozmístěny pravidelně v celé ploše i po obou stranách hráče. To umožňuje posluchači bezprostřední vizuální kontakt a velmi plastický, prostorový zvukový vjem.

Druhý paralelní systém je elektronický, ovládaný vestavěným počítačem, do jehož paměti lze vložit více než 100 libovolných skladeb. Zvony jsou v tomto případě rozeznívány elektromagnetickými kladivy. Nástroj má vlastní osvětlení zvonů i klaviatury, čtyřkanálový zesilovač, reproduktory a mikrofon pro potřeby mluveného projevu a zdroje energie, postačující pro dvouhodinový koncert.