Měsíc náboru slaví úspěch: 11 tisíc sportujících dětí

Praha je sportovní město. Bez nadsázky.  

Měsíc náboru do sportovních klubů, který v hlavním městě proběhl v průběhu září, společně s festivalem Sporťáček přivedl ke sportu odhadem až 11 tisíc dětí. Dle průzkumu Prahy sportovní by třetina mohla u sportování zůstat.

Projekt Měsíc náboru do sportovních klubů zaznamenal úspěch už před startem, přihlásilo se do něj rekordních 234 klubů ve srovnání se 145 loňskými. Prostřednictvím komunikační kampaně Prahy sportovní tak nové členy aktivně hledala třetina klubů sídlících na území hlavního města.

Z dotazníkového šetření mezi zapojenými kluby vyplynulo, že na nábory zavítalo úhrnně přes 7 tisíc dětí, další 4 tisíce dětí společně s rodiči navštívily festival sportu pro děti Sporťáček, který se konal na začátku září. Zhruba každé třetí dítě se v klubu zapsalo.

„Mám velkou radost, že se nám do Měsíce náboru do sportovních klubů podařilo zapojit zase více klubů a tím pádem přiblížit sport i většímu počtu dětí,“ říká Petr Bříza, předseda městské komise pro sport, někdejší hokejový brankář a činovník klubu HC Sparta Praha. „Naší hlavní ambicí není vychovávat nebo hledat nové šampiony a mistry světa, v první řadě chceme sport ukázat jako nejlepší volnočasovou aktivitu dětí. Zbytek ukáže až talent, píle a čas.“

„Během tří let nabral projekt náborů na velké síle a do budoucna jej chceme dále výrazně vylepšit – jak z pohledu počtu zapojených sportovních klubů, tak i stran poskytovaného servisu. Už pro příští rok chceme připravit kuchařku či manuál pro kluby, jak náboru co nejlépe využít a získat co nejvíce nových členů,“ vysvětluje Lukáš Manhart, radní hl. města Prahy pro oblast sportu.

Projekt si pochvalovaly i jednotlivé zapojené kluby. „V dnešní době je těžké dostat děti od počítačů, přesto na náš nábor dorazilo 30 dětí. Vážíme si pomoci, které se nám dostalo,“ říká Jan Drábek, generální manažer baseballového klubu Eagles z Krče. A přidává se i HC Sparta: „Na náš nábor dorazilo 56 dětí, to je nevídané číslo. Museli jsme dokonce nakoupit další brusle a helmy, aby si všechny děti mohly zkusit vyjet na led,“ uvedl trenér sparťanské mládeže Vítězslav Zikmund.

Nábory do sportovních klubů probíhaly od 1. do 30. září a děti si v tomto období mohly vyzkoušet přes 70 různých druhů sportů. Největší zastoupení měly v akci bojové sporty, fotbal, tenis nebo například volejbal. Z netradičních sportů se v náborech objevily například kanoepolo, bränball, flag football či lukostřelba. Největší zájem mají děti v Praze o fotbal, florbal a hokej.

Do projektu se zapojila i mistryně světa v běhu 400 m překážek a bronzová olympionička Zuzana Hejnová. Atletka navštívila děti druhé až páté třídy na základní škole J. Gutha-Jarkovského. Hejnová si s dětmi povídala o sportu, absolvovala s nimi rozcvičku a ukázala jim svou cennou sbírku trofejí. „Nerada bych byla u situace, kdy děti přestanou chodit úplně ven, budou jen sedět doma u počítače, odroste generace sportovců a nikdo šikovný už tady nebude. Byla by to škoda, protože si myslím, že je v České republice plno šikovných dětí,“ říká Zuzana Hejnová.