Dárcovské centrum na Chodově pomáhá již pět let zachraňovat lidské životy

Denně do centra přichází přes 300 lidí, kteří věnují svou plazmu na výrobu nenahraditelných léků pro pacienty, jenž je potřebují ke svému životu.

Mgr. Petr Suchan, MBA, ředitel Dárcovského centra Chodov říká, jedná se například o hemofiliky, trpící poruchou srážlivosti krve, pacienty s těžkým zraněním vnitřních orgánů, s rozsáhlými popáleninami či léčící se s vážnými infekcemi, jako např. hepatitidou, tetanem či vzteklinou. Plazma se také využívá při operacích a krevních ztrátách. Na pomoc dárců plazmy jsou proto zcela odkázány tisíce nemocných lidí.

Plazma je tekutá část krve a tvoří 55 % jejího objemu. Zbývající část představují červené a bílé krvinky a krevní destičky. Je tvořena z 91 % vodou a obsahuje více než 120 různých proteinů plnících životně důležité funkce, jako např. ochranu proti infekcím nebo srážení krve při poraněních. Pro zdravého člověka neznamená odběr plazmy žádné riziko. Veškeré látky si tělo velmi rychle doplní. Proces, při kterém se plazma získává, se nazývá plazmaferéza. Při ní se z krve odděluje tekutá plazma a dárci se jeho červené a bílé krvinky a krevní destičky vracejí zpět.

Michal David podepsal dárcům i zdravotnickému personálu svou desku

Léčiva z plazmy zachraňují životy při těžkých poraněních

„Albumin pomáhá upravovat velké ztráty krve např. při těžkém poranění. Jiná skupina léčiv z plazmy, které ovlivňují srážení krve, se používá při vrozených i druhotně vzniklých poruchách krevní srážlivosti, při velkém zhmoždění tkání a rozsáhlých operacích. Z plazmy se dále vyrábějí tkáňová lepidla používaná na plošná krvácení. Neméně důležité jsou i léky, které dovedou zlepšit obranyschopnost těla při různých infekčních a nádorových onemocněních,“ sdělil MUDr. Pavel Valoušek, MBA, lékařský ředitel Dárcovského centra Chodov.

„Záleží nám na zkvalitnění života nemocných lidí. Jsem rád, že i v dnešní uspěchané době si najde tolik lidí čas na dobrou věc a že jich stále přibývá. My se jim za to snažíme během odběru poskytnout co nejvyšší komfort,“ sdělil Mgr. Petr Suchan, MBA, ředitel Dárcovského centra Chodov. Dnes se naše centrum opravdu zaplnilo, termíny pro odběr byly díky našemu hitmakerovi Michalu Davidovi týden dopředu obsazené. Ti, kteří se nestihli objednat, ho přišli alespoň pozdravit. Věříme, že lidé ještě váhající s odběrem plasmy, Michal David svým pozitivním přístupem přesvědčil. A pokud říká, že dárci dávají  ,kus sebe‘ na podporu dobré věci, tak dnes dal ,kus sebe‘ i on,“ doplnil Suchan.