Do Milíčovského lesa se vrátí soví mládě

Do Milíčovského lesa se dnes večer vrátí mladý kalous ušatý. Přestože druh patří k nejčastěji se vyskytujícím sovám v českých lesích, tento kus rozhodně obyčejný není. Jeho příběh je zajímavější, než osudy většiny kalousů na českém území.

Od nejútlejšího mládí totiž žil v blízkosti člověka a přesto ho čeká návrat do svobodného života. Svobodně se rozletí v 18.30 u srubu Gizela.

„Jsme rádi, že jsme mohli ve spolupráci s odborníky ze záchranné stanice pražských lesů sovičce pomoci, protože jinak by zahynula,“ komentovala akci místostarostka Eva Štampachová.

Mládě kalouse ušatého se z prahy 11 do Záchranné stanice Lesů hl. m. Prahy dostalo 25. května loňského roku. „Už se nedozvíme, jaká náhoda či tragédie způsobila, že se velmi malé mládě ocitlo mimo hnízdo,“ připustil vedoucí Střediska ekologické výchovy a záchrany zvířat Václav Nejman.

Sovička se dostala do ruky ošetřovatelům v záchranné stanici prochladlá a vyhladovělá. Zubožené zvíře bylo napadené parazity a první dny bojovalo o život. „Bitvu ale naštěstí vyhrálo a časem se zcela zotavilo. Původně jsme ho chtěli vypustit už na podzim, ale bylo ještě malé,“ upřesnil Nejman.

Kalous ušatý patří mezi nejčastější sovy naší přírody. Podle odhadů v ČR hnízdí až sedm tisíc párů. Živí se především drobnými savci, například hraboši nebo rejsky. Přizpůsobil se i životu ve městech.

Příští týden vrátí do volné přírody Prahy 11 podle Štampachové další zvířata, a to několik ježků.

Šárka Cicvárková, tisková mluvčí.