Praha 11 otevřela další mateřskou školu

Více než tisíc nových míst v mateřských školách vybudovala pro své nejmladší obyvatele městská část Praha 11. Čtyřmístného čísla dosáhlo Jižní Město 14. ledna otevřením dalšího pracoviště  Mateřské školy V Benátkách. Do heren v někdejším zdravotnickém zařízení V Benátkách 1750 se vejde šestapadesát předškoláků. Rekonstrukce objektu přišla na téměř deset milionů korun.

Počty nových míst odpovídají devíti novým školkám. Praha 11 tak od roku 2006 otevřela každoročně v průměru jedno nové pracoviště.

Jižní Město bylo jednou z prvních pražských částí, které se budováním dočasných mateřských škol snažily udržet krok se vzedmutou populační vlnou. Do školek přivedly své děti silné ročníky ze sedmdesátých let. Demografové však předpokládají v dalších letech propad počtu nově narozených dětí. Vybudováním stálých pracovišť by si Praha 11 připravila řadu starostí. Dočasná pracoviště MŠ v základních školách ji trápit nemusí. Až předškoláci dorostou do školního věku, včlení se odloučené mateřinky zpátky do sítě základních škol.

Nová školka vznikla v klidné zástavbě rodinných domů, uprostřed zeleně, v těsné blízkosti stávající budovy mateřské školy V Benátkách 1751.

Nejvíc nových míst vzniklo od roku 2006 v MŠ v Modletické, a to 112. Počet tří stoupl z dvaasedmdesáti na více než stovku. Počty míst stouply z 1881 na bezmála 2900. 

Na území městské části je nyní šestnáct mateřských škol, z nichž jedna funguje při Základní škole v Chodově. Prakticky každá má odloučená pracoviště, vesměs v základních školách.  Nejvíc dětí chodí do školky a jejích detašovaných pracovišť v Blatenské ulici (280).

Většina školek na Jižním Městě prošla zásadní regenerací. V jednotlivých objektech se zateplily fasády a střechy, vyměnila okna a vstupní portály. Rozsáhlé práce na zlepšení energetické bilance budov ze druhé poloviny minulého století skončily v létě 2008 regenerací obvodového pláště dvou objektů mateřských škol Modletická a Hrabákova. O rok později opravila Praha 11 budovu v Babákově ulici, kde vznikla nová mateřská škola. Předloni nechala městská část zřídit další mateřinku v modernizované budově v Modletické, loni v Shulhoffově ulici.

Na bezpečí dětí v modernizovaných budovách mateřinských škol dohlížejí bezpečnostní kamery.

Ing. Šárka Cicvárková, tisková mluvčí