Letošní cyklozvonění tvořilo dvanáct pelotonů

Stovky Pražanů zaplnily během letošního Cyklozvovnění park u stanice metra Opatov na Jižním Městě. Děti i dospělí všech věkových kategorií přijeli na kolech, in-line bruslích i pěšky. Cyklistické pelotony odstartovaly z několika míst Prahy i okolních obcí, těsně před polednem pak zvoněním oslavily příjezd do cíle trasy. Na malé i velké účastníky čekal ještě odpolední program.

Akci tradičně zahájila projížďka po pražských cyklostezkách. Skupiny cyklistů odstartovaly z dvanácti míst, aby se na závěr sešly na Jižním Městě. Účastníci měli příležitost vyzkoušet si, že po Praze lze jezdit na kolech i s malými dětmi – nejmladšímu byly pouhé 2 roky, nejstaršímu 85 let. Trasy měřily od 5 do 18 km a při jejich výběru organizátoři mysleli zejména na rodiny s dětmi. 

Po dojezdu pelotonů odstartoval na louce u stanice metra Opatov odpolední program, který představil nejen novinky v pražské cyklodopravě a půjčovnu speciálních kol, ale také exhibice ve freestyle. Nabídl i možnost projet se na elektrokolech z půjčovny PREkolo. Dětské účastníky potěšilo divadelní představení, jízdy na ponících nebo skákací hrady. Cykloturistům, kteří hledají tipy na výlety v okolí Prahy, jistě přišly vhod mapy turistických tras Greenways. Součástí programu byl také závod, během kterého rodinné týmy projížděly na kolech vyznačená stanoviště na okružní trase kolem Prahy 11, kde měly šanci nasbírat body do připravených formulářů.

Hlavním pořadatelem letošního ročníku Pražského cyklozvonění byla Praha 11 a na organizaci se spolupodílelo dalších 12 městských částí a obcí. Akce se konala už posedmé a v jejím organizování se postupně vystřídaly jednotlivé městské části. Každým rokem jejich počet rostl, letos se nově připojily Kunratice, Šeberov a také obec Průhonice. Starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský předal v závěru jízdy organizační štafetu symbolizovanou velkým cyklistickým zvonkem zástupkyni Prahy 13, která bude pořádat další ročník v září 2014.