Potřebujete stojany na kola? Stačí se ozvat

Každá jízda vlastním dopravním prostředkem začíná a končí parkováním. Stejně tak jízda na kole. Parkování pro automobily je naprosto běžnou záležitostí, ale pokud se člověk pohybuje na jízdním kole, je mnohdy nucen improvizovat a kolo uzamknout k dopravní značce, lavičce či sloupu veřejného osvětlení. Chybí-li na vašich obvyklých zastávkách bezpečné zařízení k zaparkování kola, napište nám.  

Aby šlo použít jakýkoliv vlastní dopravní prostředek, musí ho mít uživatel v cíli cesty kde odložit. Nejlépe bezpečně, aby nepřekážel jinému provozu a aby ho uživatel posléze i na odloženém místě opět našel. Jízda na kole po jedenácté městské části by měla být opět o něco příjemnější, a to s postupnou instalací a osazováním stojanů pro krátkodobé parkování. Jižní Město je v podstatě rovinaté, takže pro přiblížení k cíli není třeba složitých převodů ani nijak zvlášť drahého vybavení. Již dnes si lze všimnout starých jízdních kol například u stanice metra Opatov. Někde však již místa pro uzamykání nevyhovují svou kapacitou či kvalitou, někde není vhodné odkládat kola do cesty chodcům, anebo zkrátka není ani kolo k čemu uzamknout.

Letošní rok pokračuje ve spolupráci s pražským magistrátem realizace dalších dvou etap rozmístění stojanů pro jízdní kola na území Jižního Města. Již brzy budete moci používat celkem 57 tzv. stojanových hnízd. Každé z těchto míst je vybaveno vždy alespoň třemi až čtyřmi stojany obráceného tvaru U. Stojan tvoří nerezová ohnutá kulatina pevně ukotvená pod povrch. K jednomu stojanu lze bezpečně uzamknout dvě jízdní kola (z každé strany jedno), a to vždy za rám. Dnes se setkáte zpravidla s historickými stojany tzv. „lamači výpletů“, do kterých sice kolo vložit lze, ale není ho za co bezpečně uzamknout. Uzamknout lze jen přední kolo, ale to je také to jediné, co po kole ve stojanu zůstane. Nejen z tohoto důvodu přistoupil Magistrát hl. m. Prahy (po vzoru sousedních zemí) k jednotnému řešení. Každým rokem nabízí magistrát jednotlivým městským částem spolupráci ve smyslu „řekněte, kde požadujete stojany, a my vám je dodáme“. Úřad MČ pak nechá zpracovat projekt a předá ho magistrátu ke zrealizování.

Městská část Praha 11 chce pátou etapu osazení stojanů zrealizovat ve spolupráci s občany. Přichází tedy s následující výzvou: pokud byste věděli o místě, kde stojany chybí nebo jsou některé nevyhovující, pošlete požadavek na adresu cyklo@praha11.cz.

Naším cílem je, aby lidé na Jižním Městě využívali jízdní kolo nejen k rekreačním vyjížďkám, ale také k dopravě do zaměstnání, do škol a na nákupy.

Těšíme se na spolupráci a na vaše podněty. 

Přehled doposud zmapovaných cyklistických stojanů na Jižním Městě naleznete v článku: Kam odstavit kolo na Jižním Městě

Zpracoval: odbor územního rozvoje