Do školy K Milíčovu se vrátí stavbaři

Do areálu Základní školy K Milíčovu se o prázdninách vrátí stavbaři. Zastupitelé Městské části Praha 11 na úterním jednání odsouhlasili rozpočtovou změnu, která přinese peníze na opravu dalšího pavilonu největší školy Jižního Města. Vzdělávací zařízení pro stovky dětí tak vyjde na předposlední úsek dlouhé cesty za komplexní modernizací.

 

 „Všechny vynaložené peníze nejenže ochránily zdraví našich dětí a zvýšily komfort jejich pobytu ve škole, ale také ušetřily nemalé prostředky, které bychom jinak utratili za energie,“ vysvětlil starosta městské části Dalibor Mlejnský (ODS).

 

Za dvaaosmdesát miliónů korun pro další etapu se nejpozději do začátku příštího roku dokončí výměna obvodového pláště hospodářského objektu, pavilonu C. V něm sídlí například jídelna pro žáky.

Zastupitelé rozhodnutím zahrnuli do rozpočtu hospodářský výsledek z minulých let, a to z Nebytového fondu a Úplatného převodu bytů. Peníze ze druhého okruhu do kapitoly vrátí, a to poté, co městská část obdrží třiadvacetimiliónovou účelovou dotaci ze Státního fondu životního prostředí a získá zpět podíl na celkové daňové povinnosti Hlavního města Praha za rok 2012 ve výši bezmála čtyřiačtyřiceti miliónů.

Devět pavilonů komplexu ZŠ K Milíčovu vyrostlo na jižním kraji Prahy v roce 1978. V učebnách se vzdělává 1440 dětí. Z původních budov prošla od roku 2003 většina nákladnou rekonstrukcí. Kvůli bezpečnosti školáků bylo nezbytné například odstranit stavební materiál s obsahem azbestu v lehkém obvodovém plášti pětipodlažních pavilonů A1 a A2. Bezpečnost dětí ohrožoval i tlak izolací na skla v oknech. Také izolační materiály z 80. let minulého století neodpovídaly současným požadavkům. Do objektů zatékalo, okna nešla otvírat. Začala se objevovat plíseň, která ohrožovala zdraví dětí.

Úřad nechal opravit obvodový plášť, fasády i střechy, vyměnila se okna, topení i osvětlení. Náklady na vytápění objektu se podařilo snížit na polovinu. Zřizovatel školy, tedy Úřad městské části, ušetří ročně půldruhého miliónu korun. Od roku 2009 navíc vyrábí energii fotovoltaická elektrárna na střeše pavilonu A2.

Kromě hospodářského pavilonu zbývá opravit ještě pavilon tělocvičen.

 

Rozpočtové opatření v celkové výši 117 miliónů zajistilo finanční prostředky nejen na školu K Milíčovu, ale také na dokončení regenerace ZŠ Mikulova.

 

Šárka Cicvárková

Tisková mluvčí Úřadu městské části Praha 11.