Z dětí přeci nevychováváme jen dobré basketbalisty, ale především slušné sportovce

S head coachem Vojtěchem Svobodou jsem se sešla po jednom z tréninků Jižních Supů - basketového teamu, který za tři roky své existence „roste“ jak svými výkony, tak co do počtu dětí, které třikrát týdně poctivě trénují pod taktovkou trenérů, kteří se z nich snaží udělat sportovce tělem i duší.

Vojto, kolik dětí z Jižního Města s Vámi teď trénuje?

V současné době máme 20 dětí v týmu mladších minižáků (ročník 2001 a mladší), kteří hrají pražský přebor. Dalších přibližně 25 dětí ročníků 2003 a mladších získává první basketbalové ostruhy v soutěži přípravek.

Je možné v polovině roku ještě přihlásit dítě do Vašeho teamu?

Samozřejmě, náš nábor probíhá celoročně a je možné se kdykoliv ozvat či nezávazně přijít podívat (a ukázat) na jakýkoliv náš trénink, jejichž rozpis případní zájemci najdou na našem webu www.jiznisupi.cz. Rádi kdykoliv uvítáme ve svých řadách šikovné kluky ročníků 2001 a mladší…

Jakých soutěží se účastníte a jaké máte za sebou úspěchy? (Jsou pro Vás úspěch jen body v soutěžích nebo i něco jiného?)

Minižákovský tým poměrně úspěšně reprezentuje Prahu 11: vloni jsme vybojovali bronz v pražském přeboru a z mistrovství republiky přivezli dokonce stříbrné medaile! A náš potěr zatím soutěž přípravek s 20 účastníky v půlce sezony vede… Největším úspěchem a potěchou pro nás trenéry je však bezpochyby herní pokrok, který je na dětech hodně znát a je to vlastně ta největší odměna za naší práci.

Líbilo se mi, jak se kluci na tréninku či při zápase navzájem respektují a hecují. Z toho musíte mít radost i Vy, že ano?

Tak určitě ;-) Dobrá parta podpora spoluhráčů / kamarádů ze střídačky může být jazýčkem na vahách, který rozhodne vyrovnaný zápas. Každé léto utužujeme partu na soustředění v táboře na Albeři v Jižních Čechách. Nemluvím ale jen o dětech, podařilo se nám do dění vtáhnout i rodiče a momentálně máme určitě nejlepší (a nejhlučnější) fanoušky v celé Praze!

Právě jste se s dětmi domlouval na nějakém mezinárodním turnaji, na který se po Vánocích vypravíte do Plzně. O jaký turnaj se jedná a co si od účasti slibujete?

Plzeň je basketbalové město a na turnaj přijede i spousta kvalitních týmů z celé Evropy. Jsme přihlášeni do kategorie o rok starší (pro ročník 2001 turnaj není vypsán) – rok rozdílu ve věku je u dětí hodně znát, takže jedeme především získat zkušenosti s jiným stylem basketbalu a utkat se se soupeři, na které v běžné sezoně těžko narazíme. Vánoční pauza je dlouhá, tak aby nám kluci nezlenivěli ;-)

Kluci říkali, že třeba na tréninku nebo na soustředěních nemůžou mluvit sprostě. Tohle mě zaujalo – jak to tedy je, řešíte s malými baskeťáky nejen sport, ale i jejich chování? Je to podle Vás tak,že sportovec by se měl chovat slušně nejen na hřišti, ale také mimo něj?

Z dětí přeci nevychováváme jen dobré basketbalisty, ale především slušné sportovce. Bez ohledu na to, kam to v basketbale dotáhnou, soudíme, že vštípit jim základní principy fair play a slušného chování je neoddělitelnou součástí naší práce. Basketbal vždy byl, je a bude sportem vysokoškoláků!

AW