Nová výstava na Chodovské tvrzi bude plná masa a krve

Veronika Landa absolvovala pražskou Akademii výtvarných umění v ateliéru profesora Vladimíra Skrepla před čtyřmi lety, během kterých vystavovala jen poskrovnu. Naštěstí se hned po odchodu z vysoké nenechala pohltit uměleckým provozem, ale naopak se uzavřela do ústraní svého ateliéru ve smíchovské MeetFactory a snažila se oprostit od veškerých školních manýr a vlivu umělecké scény.  

Takový přístup k tvorbě je v dnešní době rychlých startů a samozvaných superstar ojedinělý, stejně tak jako je ojedinělé Veroničino (skoro fyzické) pohlcení malbou a kresbou.

Z jejích obrazů, skicáků, textů i figur - plastik je cítit energie prýštící až od morku kosti. Sama o sobě ráda a s úsměvem říká, že vlastně není malíř, že je operatér, chirurg, že se štětci pracuje jako s chirurgickými nástroji a barevné hmoty proměňuje v žilní systém… Možná by se dalo říci, že se Veroničina tvorba pohybuje na hranicích art brut. Mnohem výstižněji to ale napsala Věra Jirousová: „Malířský proces, který Veronika Landa zakouší skrze empatii k satyrovi stahovanému z kůže (téma Veroničina předposledního cyklu) mě něčím mate. Zápas mezi svistem božských strun a pozemským dechem je totiž spatřen a zaznamenán jako možná nerozhodný, neustále přítomný duel, který je autorce důvěrně blízký.”

Pocit tedy rádoby náhodný, že když Veroničinu malbu poškodíte, poteče z ní krev, není zase tak klamný. V posledním, zatím nedokončeném cyklu, který bude vystaven i na Chodovské tvrzi Veronika „operuje“ na území kanibalů. Obrazy mají tvar trojúhelníků a ani tentokrát na nich nechybí vrstvy barev, pigmentů, gelů, strukturovacích past... a občas se zablýskne i lidská kadeř nebo psí zub.

Výstava Odjinud Veroniky Landy trvá na Chodovské tvrzi do 21. října 2012. Dernisáž se koná 19. října od 18:00 hodin.

www.chodovskatvrz.cz