Festival Street For Art 2012 postaví nové divadlo na Jižním Městě

Již 18. května otevře divákům své brány Divadlo Šnek, které v rámci festivalu Street For Art oživí prostor u metra Opatov. Dočasný divadelní prostor vznikne úpravou spirálové rampy, která spojuje stanici metra s autobusovou zastávkou. Betonový kolos bude podle návrhu architektonického ateliéru Mjölk přetřen červenou barvou, prostor scény a hlediště utvoří překližkové panely. Pátý ročník festivalu o veřejném prostoru klade hlavní důraz na lokální kulturu a podporu místních talentů a iniciativ.

SFA vizuálPátý ročník největšího českého festivalu o veřejném prostoru návštěvníkům připomene, jak důležité je zajímat se o své okolí a všímat si lokální kultury. Symbolem Street For Art 2012 je betonová spirála na stanici metra Opatov. „Díky fenomenálnímu točitému tvaru jí lidé říkají šnek. Zdá se to jako maličkost, ale když nějaké místo ve městě získá přezdívku, je jasné, že k němu lidé mají vztah. A právě vztah k místu a místní kultuře ve čtvrti, kde žijeme, je tématem celého festivalu,“ vysvětluje kreativní ředitel David Kašpar. Během přestavby pokryje červená barva 1700 m² betonu, což rozlohou odpovídá osmi tenisovým dvorcům. Zdi divadla vzniknou ze stovky velkých překližkových panelů. Architektonický zásah tedy bude velmi nápadný, rozhodně však ne samoúčelný.

Zlatým hřebem programu bude světová premiéra inscenace Jižák, město snů. Divadelní sonda do života největšího českého sídliště vzniká v režii Petry Tejnorové. Autorský tým skládá mozaiku skutečných jihoměstských příběhů a spolupracuje přitom se sedmi mladými lidmi z Jižního Města. Festival zahájí otevřená diskuze DOXagora o porevolučním vývoji kulturní politiky Prahy, následovaná koncertem držitele ceny Apollo 2011 Bonuse s projektem Temný Síly. Chybět nebude odborná konference o kulturní politice a financování kultury, pro širokou veřejnost jsou připraveny workshopy, koncerty a přednášky.

Osobnosti, které se zasloužily o kulturu na Jižním Městě, převezmou na zvláštním ceremoniálu Cenu lokální kultury od výtvarníka Pavla Karouse.

Celá tisková zpráva je uložena zde.

Další informace k festivalu najdou zájemci na stránkách http://jizak.info/streetforart/2012/.