Vítězové lokálního kola soutěže AntiFETfest aneb Jde to i jinak! 2012

Osmičlenná porota rozhodla o postupujícím filmu do celopražského finále 5. ročníku soutěže amatérských filmů na téma rizikového chování. V kategorii středních škol se jím stal film TREST! skupiny YAZ z Gymnázia Opatov.

V kategorii základních škol zvítězila na MČ Praha 11 skupina Pošepáci s filmem Šikana. Pod režijním vedením Martina Procházky a Michala Smetany vznikl krátký film apelující na citlivost vůči šikaně na školách. V této kategorii má MČ Praha 11 zástupce poprvé v historii soutěže.

V kategorii středních škol vybírala vítěze osmičlenná porota, složená se zástupců odboru sociálních věcí a zdravotnictví, Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky, obvodní metodičky prevence z pedagogicko psychologické poradny a vedoucí terénního programu pro uživatele návykových látek. Porotci posuzovali především vyjádření problému, technické provedení, herecké ztvárnění. Stejně jako v loňském ročníku bylo vítězství těsné, o pouhý jeden bod letos zvítězila skupina YAS z Gymnázia Opatov s filmem TREST! Skupina ve složení Natálie Bidzilya, Alexandr Kuta, Radek Peka a Štěpánka Kopřivová natočila klipový film o tragických následcích touhy po experimentu.

Loňský vítěz, skupina z nízkoprahového klubu Jižní pól pod názvem To chceš kámo crew (Jiří Holický, Nikola Plicková, Denisa Pospíchalová, Anita Plicková, Lucie Drahorádová) opět zaujala sílou příběhu a hereckými  výkony (především v hlavní roli citlivě ztvrárněné Lucií Drahorádovou, v roli kamaráda zazářil Jiří Holický) ve filmu Vzpomínky zůstanou!

Vítězové postupují do celopražského finále, které se tradičně koná ve velkém sále kina Světozor ve středu 20. června. Již teď ale můžete podpořit všechny tři filmy v internetovém hlasování o Cenu diváka na www.antifetfest.cz.

Mé poděkování patří všem tvůrcům, pedagogům ze ZŠ Pošepného náměstí a Gymnázia Opatov, pracovníkům nízkoprahového klubu Jižní pól a samozřejmě porotcům za jejich pečlivé a uvážlivé rozhodování.

Dagmar Žďárská, protidrogová koordinátorka MČ Praha 11