Slavnostní otevření již třetího stanoviště kroužku mladých včelařů

V pátek 11. 5. 2012 proběhlo od 10:00 hodin slavnostní otevření již třetího stanoviště kroužku mladých včelařů - VYŠEHRADSKÝCH VČELAŘÍKŮ.

Místem konání bylo Obchodní centrum Chodov, střecha, u výtahu třetího patra - naproti Fit centra.

Med máme rádiAkce se účastnila řada osobností, ředitelka OC Chodov, zástupce z Ministerstva zemědělství, zástupci z Českého svazu včelařů, mediální tváří akci podpořila zpěvačka Heidi Janků. Na hojnou účast i na podporu mladých včelařů (Vyšehradských Včelaříků) i samotného včelařství v Čechách si tak organizátoři nemohli stěžovat.

Obrázky z tiskové konference a slavnostního přestřižení pásky k zahájení provozu třetího stanoviště kroužku mladých včelařů - VYŠEHRADSKÝCH VČELAŘÍKŮ jsou ve Fotogalerii nebo přímo zde.

Celá konference se nesla v pozitivním duchu, že české včelařství (ať se to možná mnohým spotřebitelům nezdá, mne nevyjímaje) ustálo v posledních letech pokles počtu včelařů a včelstev. Naopak jejich počet v posledních letech začíná vzrůstat. Také zástupce z ministrstva vypočítával, kolik financí bylo vloženo do podpory českého včelařství.

Na mou otázku, proč není med z domácí produkce, který je nepochybně velmi kvalitní, dostupný v řetězcích, jsem dostal lakonickou odpověď - cena a také kvalita. Dozvěděli jsme se, že domácí med (mimo jiné) snadno a rychle cukernatí. To sice není u medu na závadu, nicméně mnozí zákazní upřednostňují takový med, který vydrží dlouho tekutý. Pokud pomineme vodu či jiné nežádoucí příměsy, může se v takovém případě jednat o med z tropických oblastí. Ten sice tak rychle necukernatí, ale svým složením a tedy kvalitou se nemůže rovnat tuzemským produktům. Důležité je také, že obsah domácího medu je tvořen místním biotopem, náš organismus je tedy na něj "přizpůsoben". To nemusí platit o medech ze zahraničí, na který mohou být někteří spotřebitelé alergičtí.

Zajímavá byla informace o počtu včelařů na území České republiky. Největší počet byl v roce 1938 (téměř 100 tisíc) a v šedesátých létech min. století (podobný počet). Podle údajů, které jsme dostali, byl nejhorší stav, tedy nejméně včelařů, v roce 2008 (45604). Od té doby se situace zlepšuje (v roce 2010 působilo v ČR 46573 včelařů.

Je nutné si také uvědomit, že přínos chování včelstev není zdaleka jen v produkci medu, ale především v plánovaném opylování kulturních i planě rostoucích rostlin a stromů. Tato hodnota je mnohonásobně vyšší, než hodnota přímých včelích produktů, kterých je však také celá řada.

Zajímavá tisková zpráva je k dispozici podle slibu zde.

Další informace jsou na stránkách kroužku: http://www.protebe.org/projekty/krouzek-mladych-vcelaru-2.

Petr Kefurt