Pojede expres na Skalku? Lidé z „Jižáku“ říkají ne

13.3.2012 Mladá fronta DNES Strana 4 Praha

Adéla Paclíková

Linka 125 jezdí mezi Smíchovem a Hájemi.

Zvažuje se, že by v rámci úspor mohla jezdit až na Skalku.

Obyvatelům Jižního Města se to nezamlouvá.

JIŽNÍ MĚSTO Letos v říjnu by linka 125, která převáží cestující po Jižní spojce, oslavila tříleté výročí. A že by bylo co slavit. Po pár týdnech v provozu se totiž stala hitem pražské veřejné dopravy roku 2010. Cestující mezi Smíchovem a Jižním Městem přepraví ještě rychleji než metro, a navíc se nemusí přestupovat. Od června ji ale možná čeká změna trasy.

Z Hájů by na svou trasu mohla vyjíždět ze Skalky. Právě to nyní zvažuje regionální organizátor dopravy Ropid. Autobusy 125 by tak mohly nahradit ty s číslem 271.

Pokud by se jeho nápady městu zamlouvaly a schválilo je, tříletého výročí se stopětadvacítka nedočká v původní podobě a možná ani ne v původní kvalitě. Lehce by se mohlo stát, že už nebude tak spolehlivou linkou. V nové podobě by totiž patrně projížděla po Průmyslové ulici, kterou často trápí kolony. Pokud se trasa 125 změní, bude to součástí reorganizace sítě linek. Tu chystá město, protože chce ušetřit na nevyužívaných spojích.

„Dokud si město neřekne, jak dál budeme postupovat s jednotlivými opatřeními, nemůžeme k nim říkat nic bližšího,“ řekl včera mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Již dříve ale MF DNES řekl, že na spojení linek 125 a 271 by se ušetřilo, přitom souběžně jezdí jen kousek. Sloučení linek do jedné by však hlavně odpovídalo koncepci Ropidu - chce mít v Praze dlouhé páteřní linky s krátkými intervaly.

„Jeden z názorů odborníků je také ten, že by toto případné sloučení Praze 11 přineslo zlepšení dopravní obslužnosti při snížení počtu odstavovaných autobusů na Hájích,“ řekl starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský.

Místní obyvatelé si linku 125 nemohou vynachválit a stále v ní přibývají další cestující. „Je to perfektní spoj, ale nepřijde mi, že by touto změnou došlo k úsporám. Bylo by to jen ke zlosti cestujících, protože zpoždění bychom se nevyhli,“ napsala na facebookových stránkách Prahy 11 Gabriela Pitrová. Spuštění linky 125 navíc mělo i další efekt, nepomohlo jen obyvatelům Jižního Města, ale také přetíženým úsekům linky metra C a trochu i tramvajové trati v Ječné ulici.

„Linka 125 jezdí dobře a rychle. Pokud bude jezdit přes Skalku, dostane se do jedné zácpy, nebude jezdit na čas a všichni pojedou zase radši metrem,“ napsal na Facebook Daniel Jeřicha.

Zaznívají ale také hlasy, že situace nemusí být tolik špatná. „V tom úseku na Průmyslové ulici kolony nebývají. Ale neříkám, že s touto eventuální změnou bez výhrad souhlasil,“ napsal další diskutující.