MHD zruší spoje Magistrát rozhodne které

14. 2. 2012 Blesk Strana 4 Praha

Tereza Hořínková

PRAHA – Pražský magistrát hledá stále nové možnosti, kde ušetřit tolik potřebné finance. A škrty se nevyhnou ani městské hromadné dopravě (MHD). Některé souběžné linky se zkrátí nebo úplně zruší. Rozhodnutí padne již tento týden.

Z mapy dopravních spojů by tak podle předběžných plánů měla úplně zmizet na příklad tramvajová linka číslo 15, která spojuje pražský Špejchar a nádraží Vysočany. Dalším spojem v ohrožení je přímý spoj ze Stodůlek na Barrandov, který zajišťuje autobus číslo 230. A do třetice se možná Pražané budou muset nadobro rozloučit také s autobusovou linkou číslo 154, která sváží obyvatele sídliště v Petrovicích k metru Skalka.

„Naším cílem není drastické omezování veřejné dopravy. Naopak chceme racionalizaci spojů a udržení komfortu, který městská hromadná doprava poskytuje. Jde jen o to, že nesmí vozit vzduch, ale Pražany,“ říká o chystaných změnách primátor Bohuslav Svoboda s tím, že společnost Ropid projedná již tento týden návrh s hlavním městem, které určí rozsah konečných změn. Kdy změny vejdou oficiálně v platnost, ale zatím není jasné...

Návrh je postavený především na rušení souběžných linek, které dnes jezdí například po Plzeňské ulici mezi Andělem a Klamovkou. Cestující tu převáží pět autobusových linek. Podle návrhu budou v provozu jen dvě, a to 217 a 167 s novými kloubovými autobusy.

Výběr uvažovaných změn v dopravě:
154 – zkrácena do trasy Chodov – Jižní Město (částečně ji hradí l. 183 a 240)
191 – návrh na zrušení (částečně hradí l. 176)
192 – návrh na zrušení (nahrazena linkou 170)
198 – návrh na zrušení (nahrazena l. 196 a 197)
201 – nová linka nádr. Holešovice – Letňany – Tupolevova – Bakovská
218 – zkrácena: Sídliště Na Dědině – Vozovna Vokovice, ve špičkách část spojů do Nových Vokovic
230 – návrh na zrušení
243 – návrh na zrušení (nahrazena 241)
246 – návrh na zrušení (nahrazena 120)
247 – návrh na zrušení (nahrazena 120)
255 – nová linka nádr. Radotín – Zbraslavské náměstí
15 – návrh na zrušení tramvajové linky

Regionální mutace| Blesk - střední Čechy