Jihoměstský Campanus je nejlepší školou

14.1.2012 Pražský deník Strana 3 Z metropole

SOŇA KACEROVSKÁ

Základní škola Campanus zvítězila v 16. dílu soutěže Nejlepší česká škola. Spolu s další pražskou školou postupují do celorepublikového finále

Chodov – Vzpomínáte na základní školu? Šedá budova, strohé chodby, staré lavice, rozviklané židle. A co horšího, nepříjemné učitelky, nesmyslné biflování a nenáviděné hodiny tělocviku. To si vybaví asi většina z nás.

Že tomu tak rozhodně nemusí být, dokazuje ZŠ Campanus na Jírovcově náměstí. Včera jí byly slavnostně předány ceny za vítězství v 16. kole celorepublikové soutěže Nejlepší česká škola.

„Chceme v tom dobrém slova smyslu popularizovat základní vzdělání a přitáhnout pozornost veřejnosti k instituci školy. Soutěž by měla být také prostředkem, jak zlepšit vztahy pedagogů a rodičů,“ říká ředitel portálu Učení online a jeden za zakladatelů soutěže Robert Neubert.

Klání o nejlepší školu má celkem tři kola. První je nominační, kdy prezentaci přihlášených subjektů hodnotí, porota složená z odborníků z Karlovy Univerzity, dále postupující účastníky vybírá zhruba z jedné čtvrtiny další odborná porota.

Ta dává svůj tip na internet, aby o konečném výsledku rozhodly hlasy veřejnosti.

„Hodnocení škol pouze podle známek je poněkud nešťastné měřítko, proto jsme zvolili tři jiná kritéria. Důležitá je hlavně atmosféra místa. Škola by měla mít duši. Určitě při hodnocení pomáhá i originalita, kdy zařízení nabízí něco navíc nad rámec osnov. Zásadním ukazatelem jsou i výsledky výuky, například úspěšnost při přijímacích řízení, sportovní či jiné úspěchy žáků,“ vypočítává Neubert. Jak se zdá, Campanus toho všeho má na rozdávání.

Jestli obstojí v porovnání s ostatními regiony (včetně dalšího pražského konkurenta – ZŠ Karla Čapka), prozradí finálové kolo soutěže, které by se mělo uskutečnit v září a vysílat by ho měla v přímém přenosu i Česká televize. Praha je ale prý tradičně štědrá na kvalitní školy. „Obecně lze však říci, že všechny zúčastněné školy na sobě hodně pracují a poskytují žákům prostor pro seberealizaci. To je dobrá zpráva zejména pro nadprůměrně nadané děti. Jen rodiče by se měli více zapojovat do dění ve škole,“ shrnuje zakladatel soutěže Neubert.

Foto popis| ŠKOLA, do které se žáci rádi vracejí. To byl název soutěžního videa, jenž v krátkém medailonku přiblížilo chod zařízení. V internetovém hlasování získal Campanus celkem 3458 hlasů, tedy celkem 63 %.