Na Jižním Městě již vědí, kam dát přebytečný odpad

10. 1. 2012 Mladá fronta DNES Strana 4 Praha

Zuzana Plecitá

Největší sídliště metropole má svůj vlastní sběrný dvůr. Zřizovatelem je hlavní město Praha, které dvůr postavilo v Bartůňkově ulici na Jižním Městě. Pro občany, kteří žijí v jedenácté městské části, budou služby sběrného dvora zadarmo.

CHODOV Obyvatelé žijící na Praze 11 si mohou přestat lámat hlavu s tím, kam odvážet velkoobjemový odpad, elektroniku a další nepotřebné věci. Společnost Reflecta Development ve spolupráci s hlavním městem Prahou, městskou částí Praha 11 a společností Komwag postavila v Bartůňkově ulici na Jižním Městě sběrný dvůr. V provozu je od 2. ledna. Slavnostní otevření se bude konat za přítomnosti zástupců městské části Prahy 11 až v pátek 13. ledna.

Konec černým skládkám na Jižním Městě

Největší sídliště v Česku se již mnoho let potýká s problémem výskytu černých skládek. Radnice Prahy 11 doufá, že díky stavbě vlastního sběrného dvora se současný vzhled sídliště zlepší.

„Od otevření si slibujeme, že v naší městské části bude méně černých skládek vzhledem k tomu, že lidé budou moci nepotřebné věci pohodlně odkládat do sběrného dvora, který bude blízko jejich bydliště,“ říká starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský.

„Provozní doba je stejná jako u ostatních sběrných dvorů hlavního města Prahy. V zimním období od pondělí do pátku, od půl deváté do sedmnácti hodin, v sobotu od půl deváté do tří hodin,“ popisuje otevírací dobu zástupkyně starosty Eva Štampachová. Sběrný dvůr v Bartůňkově ulici bude zavřen jen v neděli. „V letním období bude o všedních dnech sběrný dvůr otevřen o hodinu déle,“ dodává zástupkyně starosty Štampachová. Do nového sběrného dvora bude možné donést odpad všeho druhu. Dvůr nabízí sběr tříděného odpadu, bioodpadu, odpadu ze dřeva nebo z kovu. V případě, že máte doma stará elektrická nebo elektronická zařízení, neváhejte je do dvora přinést.

Pro občany, kteří žijí v jedenácté městské části, budou služby chodovského dvora zdarma kromě velkoobjemového odpadu, například suti, cihel či betonu, který by přesáhl metr krychlový. Výjimku budou tvořit také použité pneumatiky, za které bude poplatek dvacet pět korun za jednu.

V Praze 11 mají linku čistoty

V případě, že má obyvatel Jižního Města podezření, že se mu poblíž bydliště hromadí nepořádek nebo tam roste černá skládka, může zavolat na bezplatnou linku čistoty, která má číslo 800 113 336. Linku provozuje pro městskou část Praha 11 společnost Jihoměstská majetková. Další sběrné dvory v okolí Jižního Města mohou Pražané nalézt na blízkém Spořilově, v Modřanech nebo na pražské Lhotce v Praze 4.

Sběrné dvory na území městských částí Praha 4, 11, 12

Sběrný dvůr hl. m.
Praha-Spořilov adresa: Zakrytá, Praha 4 Sběrný dvůr hl. m.
Praha-Modřany adresa: Generála Šišky, Praha 12 Sběrný dvůr Městská část Praha 4 adresa: Durychova, Praha 4 Sběrný dvůr hl. m.
Praha-Jižní Město adresa: Bartůňkova, Praha 11