Nová rubrika - Foto čtenáře

Vážení čtenáři a návštěvníci našich webových stránek. Začátek roku je vhodný termín nejen k bilancování, ale především k novinkám. Rádi bych vám představili nový projekt, který bychom chtěli "rozjet" v nejbližších dnech - rubriku Foto čtenáře. Do tohoto projektu se může přidat každý, kdo má chuť hledat nové a zajímavé pohledy na Jižní Město.

Dovolte mi však, abych v úvodu krátce zavzpomínal

Když jsem před více jak čtvrtstoletím projížděl Jižním Městem, ať již na kole, nebo městskou dopravou, téměř vždy byla mým cílem Hostivařská přehrada (vodní nádrž Hostivař). Byla a zůstává jednou z nejvýznamnějších rekreačních míst v Praze.

Mnohdy jsem měl u sebe "foťák" (jeden z nejlevnějších, co kdybych jej v loďce utopil či si ho někdo "půjčil"). Každopádně jsem hledal zajímavé záběry ke zvěčnění. Ani náhodou mne nenapadlo hledat je v prostorách právě vznikajícího Jižního Města. V paměti mám jen betonové kvádry a rozkopanou zem všude kolem. Ani na okamžik mě nenapadlo, že si za několik desítek let budu trhat zbytky vlasů vzteky, proč jsem nefotil a nedokumentoval vše kolem sebe.

Tato doba je ztracená, obrázky z ní se dnes hledají jen velmi těžce, asi nejsem jediný, koho to nenapadlo. Je to škoda, nejlépe by dokumentovaly tu neuvěřitelnou změnu, kterou Jižní Město prošlo.

Není ale žádný důvod, proč nezačít dnes. Dnes však již nejde o pouhé zdokumentování a připomenutí dané doby. Jsme dále. Chtěli bychom nalézt zajímavá místa na Jižním Městě, nové pohledy, které zde určitě existují.

V době, kdy má téměř každý v mobilu fotografický přístroj, to je zdánlivě věc snadná. Opak je však pravdou, udělat zajímavý neotřelý záběr není ani dnes jednoduché. Je sice možné udělat a poslat 100 obrázků „domu u lesa“ a doufat, že s jedním z nich prorazím. To ale není naším cílem.

Náš záměr

Rádi bychom shromáždili a postupně vystavovali na našem webu již vytříděné a počtem omezené kolekce fotografií, které přinesou nový a zajímavý pohled na Jižní Město. Byli bychom rádi, aby zaslaná kolekce byla již vytříděná autorem (třeba s tématickým záměrem) abychom do výběru museli zasahovat co nejméně. Z toho důvodu předpokládáme omezené množství fotografií v jedné zásilce (viz dále). Doba zveřejnění fotografií zatím není stanovena, předběžně bude záviset od dohody s autorem.

Podmínky k uveřejnění fotografií v nové Fotogalerii čtenáře

Podmínkou uveřejnění zaslaných fotografií ve Fotogalerii bude seznámení autora s obsahem odkazu „Podmínky zveřejnění“ a vložením jeho základních údajů v naší databázi kliknutím na odkaz „Registrace“.

Informace obsažené v databázi budou sloužit čistě pro interní potřebu jako součást dohody mezi redakcí webu MČ Praha 11 a autorem fotografií. Použití údajů pro jakékoliv jiné účely (například marketingové) je zcela vyloučeno.

Petr Kefurt
webredaktor