Zastupitelé Prahy 11 neschválili slibovanou pomoc vozíčkářům

Téma: Městské části

21.12.2011 16:41 Zpravodajství ČTK

Praha 21. prosince (ČTK) - Zastupitelé Prahy 11 neschválili slibovanou pomoc Klubu vozíčkářů Petýrkova. Občanské sdružení městskou část před časem požádalo o peníze na provoz. Koaliční vedení radnice chtělo vozíčkářům pomoci přes akciovou společnost městské části Jihoměstská sociální. S tím nesouhlasila opozice ani samotné sdružení.

Klub pomáhá vozíčkářům, kteří bydlí v bytech určených pro handicapované v domě Petýrkova. Podle jejich zástupců získalo sdružení od státu a od hlavního města na loňský rok více než dva miliony korun. Letos jeho zástupci žádali asi 2,5 milionu korun. Po ministerstvu práce a sociálních věcí chtěli 1,3 milionu a po Praze 1,15 milionu. Od státu ale získali 800.000 a od hlavního města pouze 40.000 korun.

O pomoc proto požádali městskou část. Na minulém zastupitelstvu zástupci radnice přislíbili, že peníze najdou. Chtěli je ale poskytnout Jihoměstské sociální, která měla rozšířit svoje služby. Radní tak již podle Dany Černé z klubu vozíčkářů uvolnili 185.000 korun. Dnes chtěli Jihoměstské sociální poslat dalších 50.000 korun. Zastupitelstvo proto mělo schválit rozpočtové opatření.

"My tohle nemůžeme pořád pochopit, proč to nemůžou dát přímo nám. Vidíme v tom určitý zájem," řekla ČTK Černá. Poznamenala, že Jihoměstská sociální je v hierarchii s klubem vozíčkářů na stejné úrovni.

Vozíčkáři proto požadovali, aby peníze dostali přímo. Opozice následně odmítla podpořit rozpočtové opatření a usnesení těsně neprošlo. "Je to klasické kmotrovské vyvádění peněz," podotkl opoziční zastupitel Jiří Štyler (Hnutí pro Prahu 11 - HpP).

Podle koaličního zastupitele Jiřího Janečka (ODS) opozice návrh "shodila ze stolu". Podivil se, že vozíčkáři návrh odmítli. "Vystupuje tady tedy otázka, zda občanskému sdružení vozíčkářů v Petýrkově ulici jde primárně o služby pro své členy, či o finanční podporu," uvedl Janeček.

Podle Černé finanční potíže sdružení dokázalo zatím zvládnout díky pomoci od nadačního fondu.

cap hj

Tisková zpráva vydaná městskou částí Praha 11 je dostupná zde.