Jedenáctý pražský obvod oslavoval narozeniny

15. 9. 2011 Právo Strana 10 Praha - Střední Čechy

(cie)

Čokoládovo-vanilkový dort s pětatřiceti svíčkami rozkrojil ve středu před obchodním centrem Chodov starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský (ODS). Pětapadesátikilový sladký kolos upekli cukráři na oslavu třiceti pěti let Jižního Města.

„Mňam, ten je dobrý,“ rozplývali se školáci, když dezert ochutnali. Před tím se devět z nich zúčastnilo soutěže, ve které měli písní pogratulovat sídlišti k jubileu.

„Přeju mu alespoň sto let,“ nechal se slyšet dvanáctiletý klučina, než odzpíval Happy Birthday. „Přeju panu starostovi, aby byl starosta ještě dlouho, protože je nejlepší,“ řekla jeho spolužačka.

Mlejnský, kterého její slova rozesmála,Jižnímu Městu popřál, aby do budoucna bylo ještě v lepší kondici. Lidem slíbil, že se odhadem za rok a půl konečně dočkají bazénu, který roste na Chodově. O jeho budování se mluví několik let.

„Já si nestěžuju,“ reagovala na dotaz Práva, jak se jí tam žije, starší žena, která přihlížela slávě před obchodním centrem. „Je fajn, že postavili obchodní dům, člověk nakoupí, co potřebuje,“ pokračovala. Na sídliště přišla před devatenácti lety zVinohrad a adresu by prý neměnila.

„Je to jedno z mála pěkných sídlišť. Baráky nejsou nasekaný na sobě, máme tady krásnou přírodu, nové věci, centrum na Chodově je opravdu bezvadný,“ řekla Právu další starousedlice, jež žije na Hájích u lesoparku.

„Když jsem se vdala, přála jsem si dostat byt na Jižním Městě. Měli jsme štěstí,“ usmívá se.

Přestože je spokojená se životem v Praze 11, neškodilo by podle ní, kdyby na některých místech přibyly supermarkety. „Třeba na Opatově není žádný pořádný obchod,“ myslí si.

„Obchůdky v kočárkárnách vzaly za své kvůli OC Chodov a ten je daleko,“ postěžovala si Právu paní z paneláku na Hájích. Také jí vadí, že dosud nestojí slibovaný bazén. „V lesoparku chybějí lavičky. Když jsme sem přišli, bylo tu živo, teď aby se tam člověk bál jít,“ krčí rameny.

První obyvatelé se stěhovali do paneláků na Hájích. Bagry se začaly zarýpávat do polí 1. září 1971. „Bagrista, který tam tehdy pracoval, bydlí na Hájích dodnes,“ podotkl Mlejnský.

Regionální mutace Právo - Praha