Víkend v rámci 11 dnů vesele, ale i vážně

Sobota patřila dětem, Chodovská pouť se nesla v duchu vytváření Poutní knížky před a v prostorách Chodovské tvrze. Neděle byla zasvěcena ukázkám zásahů policie, záchranářů a hasičů. Osobně jsem si cenil možnosti pohovořit se zástupci hasičů a policejní zásahové jednotky.

Chodovská pouť

Chodovská pouť 38Pro děti byla připravena celá série akcí, jejichž cílem bylo vytvořit si Poutní knížku naplněnou fantazií a obrázky včetně obálky. Takže se vymýšlely příběhy, lepilo a kreslilo o "stošest". Každý mladý návštěvník dostal plán postupu na jednotlivá stanoviště. Některá byla v Chodovské tvrzi, některá v parku před ní. Věku účastnících se dětí jsem sice již značně vzdálen, nedokážu to proto objektivně posoudit, přesto si myslím, že to byl dobrý nápad. Důkazem byly obležené stoly mladými výtvarníky a autory.

Odpoledne doplnilo divadelní představení, opět pro mladé, starším byla určena prohlídka Chodovské tvrze s komentářem a možností nakouknout do všech místností v tvrzi.

Mohli jsme si poslechnout i několik kapitol z knihy profesora Erazima Koháka - Hesla mladých svišťů.

Obrázky z Pouti jsou uloženy zde.

Den bezpečnosti

Přestože akce u stanice metra Opatov byla také v zájmu a obležení dětí, přece jen se jednalo o problematiku, která zaujala i přítomné dospělé. Policejní zásah, zásah a vyprošťování zraněných z automobilu, ukázka výcviku policejního psa či hašení hořícího automobilu byly určitě velmi zajímavé. A to jsem nevyjmenoval zdaleka vše.

U zísahové jednotky 07Dětem se zajisté líbilo cachtání ve pěně, někteří (kluci) naopak potěžkali policejní samopal se zaměřovačem (červený bod v hledáčku na obrázku vpravo), který zastaví i člověka v neprůstřelné vestě na vzdálenost stovek metrů. Ten samopal jsem potěžkal taky.

Poněkud mne zamrazilo z policejního obrněného transportéru. Tento malý tank (s minimálně 20 mm pancéřem a s až 90 km rychlostí) měl namontovanou radlici na rozrážení překážek. Byl jsem však informován, že se místo radlice dá upevnit velký rám na síť. Smysl daného zařízení je myslím jasný. Byl jsem ale ubezpečen, že zatím tato výstroj nebyla nikdy použita (ani na severu).

Samozřejmě jsem využil příležitosti a pohovořil na nejaktuálnější témata. Bylo mi chlapů docela líto. Dělají co mohou a musejí a nikdo je "nemá rád". Řešení bude muset přijít odjinud. A to co nejdříve.

Také jsem využil možnosti zeptat se přítomných hasičů na jejich názor na způsob hašení panelového domu před měsícem na sídlišti v Nových Butovicích. Opatrně mi odpověděli, že způsob hašení je vždy v kompetenci velitele zásahu. Ten vyhodnotil, že požár nelze jinak zlikvidovat a nyní sice lze být "chytrý", ale těžko se s tím dá něco dělat. Nevím však, co si o tom myslí uživatelé vyplavených domácností pod zásahem.

Obrázky z akce jsou dostupné tady.

Jak říkám, den plný zážitků a inspirace.

Petr Kefurt