Inspektoři se pídí, jestli si děti hrají v bezpečí

23.8.2011 Mladá fronta DNES strana 3 Praha

Magdalena Nová

Zatímco ve středních Čechách našla Česká obchodní inspekce vady na čtyřech z deseti hřišť, Praha prošla bezchybně. První tři dětská hřiště už získala označení Ověřený provoz - tady by dětem nemělo nic hrozit.

Je to sotva měsíc, co byly Mikulášovi dva roky. A tak piští radostí, když se řítí ze skluzavky co nejrychleji a ještě po hlavě, s kolotočem by rád odletěl a na houpačce se kolébá vysoko k obloze.

Jenže co baví malé kluky, z toho jejich mámy jímá děs. „Natloukl si, když sletěl z kolotoče bez držadel, a propadl schůdky na prolézačce. Některé atrakce jsou dost sebevražedné,“ všímá si Mikulášova matka, co registrují i lékařské statistiky. Totiž že se na hřištích ročně zraní kolem tří tisíc dětí. „Hřiště jsou kvalitnější, zato některé děti mají horší kondici,“ glosuje čísla Pavel Šulc z Centra prevence úrazů.

Inspektoři se chystají do Prahy

Má pravdu, jenže děti nejsou jen neohrabaní otesánci a mnohé natlučené hlavy a zlomené ruce zaviní atrakce pochybné kvality.

Třeba v sousedních středních Čechách objevili letos na jaře kontroloři České obchodní inspekce (ČOI) na téměř čtyřiceti procentech hřišť vady. To Praha je na tom přece jen o poznání lépe.

„V roce 2009 jsme v Praze kontrolovali 29 hřišť, z toho jsme závady zjistili v 10 případech,“ rekapituluje zjištění inspekce Jana Jelínková a zdůrazňuje, že jen ve třech případech to zavinily technické chyby: „Letos jsme kontrolovali devět hřišť v Praze 8 a 10. Vše bylo v pořádku.“ Nakolik se provozovatelé hřišť snaží a o bezpečnost dětí dbají, zjistí inspektoři ještě do konce září. V plánu mají obhlídku dalších pražských plácků s prolézačkami, houpačkami a skluzavkami.

Tři opravdu bezpečná hřiště

Mezi hřiště, kde Mikuláš rád a odvážně řádí, patří to pod Karlovým mostem. Má dobrý vkus - je to hřiště s označením Ověřený provoz.

V Praze jsou taková ještě dvě: v Dědinově ulici v Praze 11 a v Pískovcové na Proseku.

„Značka rodičům zaručuje, že minimálně jednou ročně hřiště zkontroluje nezávislý odborník a že herní prvky jsou bezpečně smontovány a ukotveny,“ vysvětluje výhody certifikátu Libor Dupal, který šéfuje Sdružení českých spotřebitelů. Radnice Prahy 1 nyní usiluje o to, aby známku získala i další její hřiště.

FAKTA

Opravdu bez rizika Provozovatel může požádat Komoru SOTKVO (sdružuje certifikované revizní techniky) o udělení značky Ověřený provoz. Pokud jeho hřiště splní náročné podmínky, licenci získá.