Hudební festival Tóny Chodovské tvrze začal v úterý večer

Osmý ročník festivalu Tóny Chodovské tvrze přivítá od 19. do 27. července 2011 na Jižním Městě v Praze amerického houslistu Stevena Schippse, sedmnáctiletá Julie Svěcená na něm pokřtí debutové CD "Julie" a dojde i na fúzi klasiky a rocku na společném koncertě Jaroslava Svěceného s Radimem Hladíkem a kapelou Blue Effect.

Koncerty na Chodovské tvrzi mají několik společných jmenovatelů - hostitele Jaroslava Svěceného, housle a hudební průřez několika stoletími. Na festivalu zazní jak nejslavnější klasická hudba (Vivaldi, Bach nebo Händel), filmová hudba Dmitrije Šostakoviče, ale i vážná i populární hudba 20. století (Piazzola, Martinů, Bernstein).

Na festival se po několikáté vrací jako hudební partner Jaroslava Svěceného také kytarista Radim Hladík. "Těším se na společné hraní s Jaroslavem Svěceným. I když máme program do jisté míry nazkoušený, vždycky je prostor během koncertu si vymýšlet a improvizovat, a to i ve vztahu s publikem. Zatím z našich koncertů byli diváci vždycky příjemně překvapení," říká Radim Hladík.

"Skladby vybrané na festival se uvádějí na koncertech výjimečně, proto je program Tónů Chodovské tvrze jedinečnou šancí poznat nové dimenze oblíbených skladatelů v komorní atmosféře letního nádvoří Chodovské tvrze," říká autor programu festivalu, houslista Jaroslav Svěcený.

Největší hvězdou festivalu je mimořádná cikánská kapela Cigánski diabli ze Slovenska. Orchestr Cigánski diabli byl založen v roce 2007 a je složený z osmi profesionálních, klasicky vzdělaných hudebníků. Jejich hudební virtuozitu a obrovskou dynamiku využil např. Supraphon, který vydal desku s aranžemi klasických melodií s názvem Adagio & Furioso. Jaroslav Svěcený si Cigánské diably zamiloval pro jejich nesmírnou virtuositu a temperament, s jakým hrají vážnou hudbu až po lidové písně.

„Festival Tóny Chodovské tvrze se díky každoročnímu velkému zájmu posluchačů stal již tradiční a nezastupitelnou součástí kulturní sezóny na Jižním Městě i pražské kulturní scény v „prázdninových“ měsících,“ říká starosta Městské části Praha 11 Mgr. Dalibor Mlejnský.

Festival se koná pod záštitou Městské části Praha 11 a jejího starosty Mgr. Dalibora Mlejnského. Festival podpořilo Hlavní město Praha.

Vstupenky jsou k dispozici v pokladnách Chodovské tvrze a KC Zahrada, v síti Ticketpro a Webticket. Všechny koncerty začínají ve 20.00 hodin a budou se konat i v případě nepříznivého počasí, kdy bude připraveno nedaleké Kulturní centrum Zahrada i autobusy na převoz diváků z Tvrze.

Tóny Chodovské tvrze - 8. ročník letního hudebního festivalu

Program:

19. 7., 20:00 Slavnostní zahajovací koncert
Slavné i méně známé instrumentální koncerty Antonia Vivaldiho a Johanna Sebastiana Bacha

Jaroslav Svěcený - housle, Steven Shipps (USA) - housle, Dana Vlachová - housle, Julie Svěcená - housle, Lubomír Brabec - kytara, Virtuosi Pragenses - komorní orchestr
Vstupné: 390,- / 350,-

20. 7., 20:00 Tři múzy a jeden muž
Galavečer hudebních osobností představí málokdy slýchané skladby slavných Autorů (Händel, Scarlatti, Vivaldi, Rossini, Bizet, Massenet, Ibert, Watkins, Gounod, Vineé) v originálních pěveckých i nástrojových obsazeních.

Martina Kociánová - mezzosoprán, Kateřina Englichová - harfa, Žofie Vokálková - flétna, Jaroslav Svěcený - housle
Vstupné: 290,- / 250,-

21. 7., 20:00 Svěcení léta
Unikátní koncertní setkání otce a dcery a křest první desky Julie Svěcené! Zazní nádherná hudba 18. - 20. století, kterou všichni tři protagonisté tohoto koncertu natočili na nových kompaktních discích (Bach, Beethoven, Sarasate, Piazzolla, Massenet, Bériot, Šostakovič a další). Jaroslav Svěcený v průběhu večera představí i malou kolekci slavných italských houslí.

Julie Svěcená - housle, Jaroslav Svěcený - housle, Václav Mácha - klavír
Vstupné: 270,- / 230,-

25. 7., 20:00 Classic & Jazz s Ensemble Martinů
Známý a kreativní soubor Ensemble Martinů ukáže velkou barevnou škálu od klasické po moderní hudbu 20. století. Argentinský hudební mág Astor Piazzolla, variace na Bernsteinovu West Side Story nebo klavírní kvartet Ludwiga van Beethovena.

Ensemble Martinů: Miroslav Matějka - flétna, umělecký vedoucí Radka Presislerová - housle, Simona Hečová - violoncello, Štěpák Kos - klavír, Jaroslav Svěcený - housle
Vstupné 270,- / 230,-

26. 7., 20:00 Blue Effect a Jaroslav Svěcený
Koncertní spojení kytarové legendy Radima Hladíka a klasikou odkojeného virtuosa Jaroslava Svěceného.
Vstupné 290,- / 250,-

27. 7., 20:00 Cigánski Diabli (SK) a Jaroslav Svěcený
Hudba plná virtuosity a emocí! Festivalovým vyvrcholením určitě bude jeden z nejlepších cikánských orchestrů na světě, který představí společný klasický hudební program s Jaroslavem Svěceným.
Vstupné 390,- / 350,-

Změna programu vyhrazena!

V případě nepříznivého počasí bude připraveno nedaleké Kulturní centrum Zahrada i autobusy na převoz diváků z Tvrze.