Estetické zateplení fasády - polikliniku Opatovská oživila pestrá mozaika barev

24.5.2011 tiskovky.info

Tisková zpráva: Estetické zateplení fasády - polikliniku Opatovská oživila pestrá mozaika barev

Revitalizace panelových domů, regenerace zastaralého panelového fondu je stále aktuální a palčivou otázkou českého stavebnictví. Absence koncepčního řešení z rukou městského architekta vybarvila mnohé městské části jako omalovánky ...

Revitalizace panelových domů, regenerace zastaralého panelového fondu je stále aktuální a palčivou otázkou českého stavebnictví. Absence koncepčního řešení z rukou městského architekta vybarvila mnohé městské části jako omalovánky - každý dům má fasádu v jiném barevném stylu. Jednou z prvních městských částí, která zavedla tzv. barevné zóny, bylo pražské Jižní město. Zde se také nachází poliklinika Opatovská, jediný zástupce panelové výstavby v prestižní soutěži Fasáda roku 2010, kde se umístila na krásném 3. místě v kategorii Rekonstrukce.

Poliklinika Opatovská je typickým představitelem staveb sociální vybavenosti z přelomu 70. a 80. let. Od začátku slouží jako zdravotnické zařízení, v současnosti je v majetku společnosti Medifin, a.s.

Investor oslovil projektanta Zdeňka Havlinu a architekty Tomáše Horského a Patrika Hofmana se svým záměrem na celkovou energetickou sanaci a nové architektonické řešení obvodového pláště stavby. Z jejich rukou vzešlo neotřelé barevné pojednání fasády, které ve čtvercovém rastru kombinuje barvy různých odstínů a sytostí. Z pestré mozaiky se před kolemjdoucími důmyslně vynořuje červený kříž, znak pro zdravotnická zařízení.

Realizaci nového exteriéru polikliniky Opatovská, se na základě výběrového řízení ujala Neratovická společnost KASTEN, která se specializuje na kompletní rekonstrukce bytových domů a revitalizace panelových domů. Součástí zakázky byla kromě zateplení domu včetně zateplení střechy a barevného pojednání fasády i výměna výplní všech dveřních a okenních otvorů a instalace vnějších žaluzií.

„Na první pohled se mohlo zdát, že půjde o běžnou zakázku bez větších komplikací, s jakou se v rámci rekonstrukce panelových domů setkáváme často. Jenže předepsaný barevný rastr se záhy ukázal jako veliký technologický rébus,“ vysvětluje Jiří Bureš, výrobní ředitel společnosti Kasten. Investor měl štěstí, že v této firmě nalezl zkušeného partnera, který se svého úkolu zhostil s příkladnou pečlivostí a odbornou způsobilostí.

Problémem barevné kombinace byla sytost některých barev, která nedovolovala použít stejný, levnější typ omítky na celou fasádu. Bylo nutné vybrat ze dvou možností. Buď použít na celý plášť stejnou, ale dražší omítku, nebo realizaci barevného rastru rozdělit na dva typy omítkovin. S ohledem na rozpočet a zájem investora zvítězila druhá varianta.

„Pro syté barvy, které absorbují více slunečních paprsků, jsme v rámci zateplení fasády použili modifikované akrylátové omítky Baumit Artline, které mají největší pružnost a jsou tudíž nejodolnější vůči tepelnému namáhání. Nemůžeme si dovolit riskovat reklamace nebo následné poruchy pláště - kvalitní reference jsou základním úspěchem naší firmy na konkurenčním trhu,“ zdůrazňuje Jiří Bureš. Jeho tým vsadil na spolupráci se svým prověřeným partnerem, společností Baumit. „Jsme na Baumit zvyklí. Dodávají nám špičkové produkty, mají kvalitně zpracované podklady a technické poradce, se kterými můžeme vše pružně konzultovat. Konkrétně u této realizace jsme jejich pomoc využívali hojně,“ pokračuje. Do konzultací se v případě opatovské polikliniky zapojil i architekt. Výslednou fasádu nakonec tvoří z převážné většiny silikonová omítka, jen u sytých červených odstínů byla použita akrylátová omítka řady Artline. Jako dodatečný izolant byla zvolena deseticentimetrová vrstva z minerálních vláken.

Různorodá sestava barev a materiálů pochopitelně zkomplikovala vlastní realizaci omítek a stavbyvedoucí to při jejich aplikaci neměl lehké. „Uhlídat, jak a kde se použije daný typ, nebylo jednoduché a náš stavbyvedoucí Ing. Martin Kopeckýsi zaslouží pochvalu,“ oceňuje Bureš svého kolegu. Realizace musela navíc probíhat během nejvyšších ročních teplot od června do září, což přináší další těžkosti při zateplování fasád. Při omítání bylo nutné obvodové stěny dostatečně stínit a zabránit přímému slunečnímu záření, které by urychlovalo zasychání omítky a bránilo souvislému napojování nanesených ploch.

Společnost KASTEN není ve stavebnictví nováčkem. Během svého šestnáctiletého působení na trhu se vyprofilovala jako specialista na rekonstrukce objektů. Snaží se zákazníkům zprostředkovat komplexní dílo: vyřizuje za klienty žádosti o dotace, zpracovává projekty, obstarává stavební povolení a je dodavatelem stavebních prací. V roce 2010 získala titul FIRMA ROKU 2010 Středočeského kraje.

Na štítu má vepsáno: Za skvělou stavbou pečlivá firma.

Nepochybně se pečlivý, profesionální a kompetentní přístup projevil i na rekonstrukci polikliniky na Jižním městě. Je otázkou, pokud by rekonstrukce a zateplení panelových domu prováděla firma, která není dotčená projektovou činností a není zvyklá hledat se svými partnery a dodavateli stavebních technologií optimální řešení, zda by tato zakázka k tak úspěšnému konci dospěla.

K soutěži Fasáda roku 2010 zpracoval Baumit.