Ideální náměstí vznikne na Opatově. Na devět dní

17.5.2011 Mladá fronta DNES strana 4 Praha

Pavel Švec

Lidé si spolu s architekty na Jižním městě vyzkoušejí upravit náměstí po svém.

Projekt bude inspirací pro radnice.

OPATOV Už ve čtvrtek 19. května se lidem na Jižním Městě nedaleko stanice metra Opatov otevře „Zóna Ideal“ - ideální městský prostor o rozměru 30 x 30 metrů, tedy plocha 900 metrů čtverečních. Co se v rámci čtvrtého ročníku festivalu o veřejném prostoru Street For Art bude na místě odehrávat?

Veřejný prostor v metropoli - například náměstí, parky či pěší zóny - by podle organizátorů akce mohl fungovat mnohem lépe. „Důležité je například umístění laviček, využití různých prvků, jako jsou pítka, pergoly či stromy vytvářející stín,“ říká ředitel týmu Kulturního centra Zahrada Jiří Sulženko. „Festival se snaží veřejnosti, podnikatelům i politikům ukázat konkrétní návrhy a realizace, které mění kvalitu života ve městech k lepšímu,“ rozvíjí Sulženkova slova programový ředitel festivalu David Kašpar. Podle jeho slov je hlavním cílem předvést radnicím, jak mají řešit svůj veřejný prostor smysluplněji.

Vyrobte si vlastní lavičku

Organizátoři chtějí možné podoby veřejného prostoru ukázat na konkrétních případech. „,Zóna ideal‘ je takový trenažér náměstí, kde si mohou návštěvníci prostor sami vytvořit,“ vysvětluje Sulženko.

V rámci odpoledních dílen si lidé mohou například vyrobit lavičku podle vlastních představ či postavit prolézačku pro své děti přesně takovou, jaká by se jim líbila. To vše za pomocí zkušených designérů a architektů.

Nedaleko vznikne festivalové centrum z lešení. Dočasná budova bude 30 metrů dlouhá, uvnitř bude například kavárna a infocentrum. Stavba bude také hostit řadu divadelních a filmových představení či přednášek. Děti se mohou těšit na školu žonglování nebo na pondělní jojování, které předvede mistr Evropy Václav Kroutil.

Loni akci navštívilo na čtyři a půl tisíce lidí. Zóna bude otevřená ve všední dny od 15 do 22 hodin, o víkendu se otevírá už v jedenáct dopoledne. Prostor si lze prohlédnout zdarma až do 28. května. Podrobný program festivalu je na stránkách www.streetforart. cz.

FAKTA Festival Street For Art Letos mohou lidé navštívit festival mezi 19. a 28. květnem. Zóna Ideal, která se stane dějištěm divadelních představení, debat i dílen, bude stát vedle stanice metra Opatov. Slavnostní otevření proběhne ve čtvrtek v osm hodin večer. V tvůrčích dílnách si lidé vyrobí například lavičku či „bunkr“ pro děti. Podrobný program najdete na www.streetforart.cz.