Metro se promění v galerii. Vystavit chce obrazy i sochy

11.5.2011 Mladá fronta DNES strana 5 Praha

Adéla Paclíková

Dopravní podnik „nechce, aby lidé metrem jen proběhli“ PRAHA Za uměleckými díly už Pražané nebudou muset jen do galerií. Zajímavé obrazy nebo sochy teď budou moci obdivovat cestující v prostorách metra. Spletité chodby a rozsáhlé vestibuly se stanou originální galerií, kterou díky provozu vmetru navštíví ročně téměř šest set milionů lidí.

Projekt Dopravního podniku začíná dnes. Zatím však jen malou předzvěstí. Nad vestibulem stanice Opatov bude v rámci festivalu Street For Art, který se za pár dní bude konat v ulicích Jižního Města, umístěna atypická lavička.

„Jedná se o designovou lavičku, která pochází z Vídně. Nyní ji v rámci našeho festivalu umístíme nad stanicí metra Opatov. Pak ji Dopravní podnik, kterému jsme ji zapůjčili, může umístit, kam uzná za vhodné,“ popisuje první náznak proměny stanic metra a jejich okolí Jiří Sulženko, ředitel Kulturního centra Zahrada a organizátor festivalu.

Dopravce chce umělecká díla vystavovat i v dalších stanicích „podzemky“. „Chceme, aby se i stanice metra staly místem, kde se lidé budou cítit dobře, a ne místem, kudy jen rychle proběhnou,“ zdůvodňuje plán šéf Dopravního podniku Martin Dvořák.

Do stanice Kačerov cestující pojedou komiksovým tunelem

Vystavovat se budou nejrůznější umělecká díla, která oživí neútulné prostory pražského metra.

„Hlavně začínající umělci by tak získali prostory, kde mohou vystavovat svá díla. Jednáme proto s různými školami, ale také například s Galerií hlavního města Prahy,“ dodává Dvořák. Podle jeho slov by se další díla mohla v prostorách metra objevit již na podzim.

Mohla by se tu také vystavovat díla v rámci festivalu KomiksFest v průběhu října a listopadu. I takovým uměním chce dopravce vyzdobit metro. „Mohli bychom udělat jakousi stěnu komiksu, kterou bychom umístili do starších stanic metra,“ plánuje Martin Dvořák.

Šéf festivalu KomiksFest má o případné výzdobě stanice jasné představy. Bude však záležet na tom, jak se s Dopravním podnikem domluví.

„Byla nám nabídnuta stanice metra Kačerov. Ve vestibulu jsou veliké sloupy. Na ně i podél schodů vedoucích na nástupiště by byly vylepené komiksy a vznikl by takový komiksový tunel,“ uvádí ředitel festivalu Joachim Dvořák.