Kulturní domy nabízejí prostor i začínajícím umělcům

8.5.2011 zpravy.rozhlas.cz kultura

Eva Rajlichová,Eva Presová

Kulturní domy po celé republice pořádají kurzy, koncerty či akce pro děti. Lidé, kteří v nich pracují, se snaží dbát nejen na pestrou programovou nabídku, ale dávat prostor i méně známým jménům či náročnějším žánrům. Takovou funkci ale plnily kulturní domy i v období totality. Právě do jejich sálů přicházeli lidé na koncerty skupin nebo interpretů, kteří se na oficiálních místech příliš nelíbili.

Místo, kde v roce 1985 vystoupila legendární zpěvačka Velvet Underground Nico, ale kde si zahrály ve své době populární alternativní české kapely. Řeč je o dnes už neexistujícím kulturním domě Opatov na Praze 11. Dnes jeho prostory patří sportovišti, ale obyvatelé této městské části mohou za kulturními akcemi třeba do nedalekého kulturního centra Zahrada a také do Chodovské tvrze.O dobrou návštěvnost svých akcí se podle dramaturgyně Simony Andělové snaží i kulturní centrum Vltavská.„Jelikož jsme příspěvková organizace Prahy 7, se musíme trošku řídit i skladbou obyvatelstva. Tady je celkem velké zastoupení seniorů, takže ti mají také z programu docela velkou část,“ říká Simona Andělová.Kulturní centrum Vltavská se podle jejích slov zaměřuje také na maminky dětmi, teenegrery a věkovou skupinu od 20 do 40 let, která chodí na koncerty. Snaží se dávat prostor i začínajícím nebo dosud málo známým kapelám.Kulturní domy či centra jsou důležitým hybatelem dění i mimo Prahu.

Jedním z příkladů je víceúčelové centrum Fabrika ve Svitavách. Vzniklo přestavbou bývalé nevyužívané továrny. Investice přišla město na 180 milionů korun. Lidem slouží už třetím rokem.Petr Mohr, ředitel Fabriky a střediska kulturních služeb ve Svitavách si myslí, že zájem mají lidé hlavně o divadlo.„Naše divadelní abonentní cykly jsou takřka vyprodané. V tuto chvíli při kapacitě 420 míst ve Fabrice máme 408 prodaných abonentek. Co se týká koncertů, je to podle toho, jaká je nabídka,“ říká Petr Mohr.Jarní Sázavafest láká na Blanku Šrůmovou či Charlie StraightV Praze vystoupí britská zpěvačka Debora Bonham.