Dvacet let stavěli dva architekti model Prahy pro potřeby urbanistů na magistrátu.

Jejich práci mohou nyní ocenit i obyčejní lidé. Miniaturní metropole v měřítku 1:1 000 je poprvé vystavena v celku v Království železnic na Smíchově.

Chcete vidět Prahu z výšky dvou kilometrů, aniž byste museli koukat přes malé okénko v letadle? Ode dneška máte možnost.

V prostorech Království železnic na Smíchově je totiž vystaven velmi podrobný model Prahy v měřítku 1:1 000 a z ochozu, který ho obklopuje, uvidíte metropoli jako z přistávajícího letadla. Nadšení z nové expozice neskrývá ani Kateřina Szentesiová z magistrátního útvaru rozvoje města, která se zúčastnila včerejšího slavnostního otevření. "Jsem velmi ráda, že je model vystaven v celku a přístupný lidem," řekla. Ačkoliv je architektka, která s ním občas pracovala při plánování urbanismu města, viděla ho takto složený poprvé v životě.

Model vznikal 20 let a měl sloužit architektům a urbanistům

Dvacet let práce architektů Vlastimila Slívy a Jiřího Straky tak nepřijde vniveč. "Model, který se skládá z 305 dílů, byl dlouho uložen u nás v archivu a poslední roky ho nikdo nevyužíval," vysvětlila Szentesiová, které se líbí současné propojení moderní techniky a klasického modelu, které expozice nabízí. Práci na miniaturní Praze autoři začali již v roce 1980 na magistrátním útvaru hlavního architekta.

Původně měl sloužit pouze urbanistům a architektům, ale před jedenácti lety ho odsoudily k roli statisty nastupující digitální 3D technologie. Právě proto, že model vznikal dvacet let a jednotlivé díly se již nepředělávaly, nabízí pohled na model průřez různými časovými obdobími; je tak možné sledovat určité fáze vývoje města. Například na Roztylech si všimněte nové budovy T-Mobilu, ale o kus dál ještě není víceproudá silnice Na Strži, spojující Budějovickou s Jižní spojkou, která vznikla mnohem dříve.

Model s tisíci bílými umělohmotnými domečky pokrývá plochu 114 metrů čtverečních, což ve skutečnosti představuje území velké 118 kilometrů čtverečních - tedy 24 procent rozlohy celé metropole. Alespoň částečně představuje jedenáct městských částí. Ovšem obyvatelé zModřan, Proseka nebo třeba Jižního Města budou trochu zklamáni - svoji čtvrť na modelu nenajdou. Prostě nikdy nebyla vyrobena a již ani nebude. "Dříve bylo z modelu vystaveno pouze 24 metrů čtverečních na Staroměstské radnici. My ho máme nyní celý zapůjčený na deset let," vysvětlil Matěj Horn z Království železnic.

V ulicích miniaturní Prahy budete bloudit očima

Nezvyklý pohled na velkoměsto vás asi překvapí. Pro člověka, který si myslí, že zná Prahu "jako své boty", je nezvyklá perspektiva trochu matoucí a srovnat model třeba s mapou prostě nejde. Očima bloumáte ulicemi i celými čtvrtěmi a snažíte se "chytat" známých dominant či dopravních tahů. Když jste konečně přesvědčeni, že víte, kde jste, stačí mrknout očima jinam, tím přeskočit o několik skutečných kilometrů do vedlejší čtvrti a jste zase ztraceni. Ovšem je velmi zábavné marně bloudit a zase nacházet vám známá místa. Pozor však, abyste při pozorném hledání svého bydliště nepřepadli přes zábradlí. Mohli byste tak zlikvidovat například celý Karlín.

Ale expozice nenabízí jen pohled z ptačí perspektivy. Když se vám podaří dostat k ovládacímu pultíku, pomocí světelných efektů můžete vidět třeba trasy metra, dopravní tunely, jako je Blanka nebo Mrázovka, či rozsah zatopení celých čtvrtí při velké povodni v roce 2002. Na závěr je však nutné zmínit jeden škraloup. Uprostřed modelu je sloup, jenž "vymazal" okolí Karlova náměstí.

(Pavel Švec)

FAKTA
Model Prahy 1:1 000 v Království železnic
Stroupežnického 3181/23, Praha 5
Otevírací doba
pondělí: pouze pro exkurze
úterý-neděle: od 9.00 do 19.00
Cena vstupenek
dospělí 150 Kč
do 15 let, senioři, studenti 100 Kč
Zdroj - www.modelprahy.cz