Přijíždí Mike Tyson, sběratel titulů i trestných činů

23.3.2011 Mladá fronta DNES strana 8

Michal Včeliš

PRAHA Na ruzyňské letiště dnes přiletí muž, který je sportovní legendou, sběratelem titulů.

Vedle nich však posbíral i skandály, trestné činy a přezdívku „Nejzlejší muž planety“.

Dámy a pánové, do Prahy přijíždí bývalý boxer Mike Tyson.

Tentokrát doopravdy. Čtyřiačtyřicetiletý bouřlivák měl dorazit už v říjnu, jak bylo s velkou pompou ohlášeno. Nakonec z toho byla ostuda a z jeho návštěvy sešlo. Nyní pozvali „Železného Mikea“ jiní promotéři, kteří mu také připravili program. Fanoušci budou moct Tysona vidět prakticky jen během pátečního galavečera Heroes Gate v Tesla Areně, kde předá cenu vítězi hlavního zápasu.

Jinak jsou jeho akce pouze pro zvané. Ve čtvrtek se Tyson zúčastní VIP večírku, v pátek povede tréninky ve fitcentru na Opatově. Původně plánovanou návštěvu dětské onkologie v motolské nemocnici nakonec organizátoři zrušili. „Mluvili jsme s vedením nemocnice a bylo nám řečeno, že děti stejně asi Tysona neznají. Proto jsme se rozhodli, že tam nepůjde. Vybereme ale nějaké peníze, které jim pošleme,“ řekl promotér Ladislav Kutil.

Z Prahy odletí Mike Tyson v neděli ráno. Jeho cesta tím neskončí. Rodák z New Yorku absolvuje celosvětové turné, které mu má pomoci splatit velké dluhy.

Málokdo rozumí tomu, jak se mohl dostat do takových problémů. Vždyť podle časopisu Forbes byl v roce 1986 nejlépe vydělávajícím sportovcem na světě. Byl na vrcholu, na který se vydrápal z těžké situace...

Tyson se narodil v roce 1966. Vyrůstal bez otce, ve 12 letech byl poslán do výchovné školy za krádeže, v té době měl již za sebou desítky zatčení. V šestnácti mu zemřela matka, později i první trenér a sestra.

Do roku 1984 boxoval jako amatér, pak přešel do profesionálního ringu. Už o dva roky později se stal historicky nejmladším profesionálním mistrem světa v těžké váze.

První zápas pak prohrál až v roce 1990, kdy s Busterem Douglasem nečekaně ztratil mistrovský pás. Později se stal ještě šampionem organizací WBC a WBA. V profesionálním ringu posbíral 50 vítězství (44 k. o.), prohrál jen šestkrát.

Jenže se stejnou intenzitou, jakou rozdával tvrdé rány, vytvářel skandály a překračoval zákony.

V roce 1992 byl odsouzen k šesti letům vězení za znásilnění, za mřížemi nakonec strávil polovinu.

V roce 1997 ukousl během zápasu Evanderu Holyfieldovi kus ucha, byl diskvalifikován a potrestán ročním zákazem startu a pokutou ve výši tří milionů dolarů.

Ve stejném roce utrpěl při havárii na motocyklu zlomeninu žebra a následné propíchnutí plicního laloku.

V roce 1999, krátce po návratu do ringu, strávil další tři měsíce ve vězení za to, že jako účastník dopravní nehody napadl dva řidiče. V roce 2002 se chystal na očekávaný duel s Britem Lennoxem Lewisem. Utkání předcházela nevídaná hromadná bitka na tiskové konferenci. V zápase byl knokautován.

Ačkoliv byl jeho majetek odhadován na více než 400 milionů amerických dolarů, v roce 2003 vyhlásil bankrot. Kariéru ukončil v červnu 2005 po prohře s Irem Kevinem McBridem. Od té doby byl Tyson několikrát zatčen pro různá napadení. Dnes zamíří do Prahy. Prý se změnil, hodně ho ovlivnila smrt jeho dcery, která zemřela v roce 2009. „Nečekejte železného Mikea, o kterém jste vždycky slyšeli. Přijede Mikea Tyson, muž, který miluje svou rodinu,“ říká. „Můj život se totálně změnil a z toho starého Mikea, který byl pro všechny terčem a strojem na problémy, už nezůstalo nic.“