Do neděle trval PragoFFest 2011

Desítky konzolí a počítačů, deskových, figurkových a karetních her a setkání příznivců světů fantazie, fantastiky filmové, seriálové.

To vše je akce, která proběhla od čtvrtka do neděle 6. 2. 2911. Prostory poskytla Modrá škola, v Praze Hájích, Kupeckého 576.

Jedná se o celou sérii akcí (nejen) pro mladé. PragoFFest představil dvě samostatné skupiny aktivit GameFFest a Pragocon. GameFFest je v podstatě velká herna obsahující desítky konzolí a počítačů, hudebních, deskových, figurkových a karetních her. Pragocon je velké pražské setkání příznivců světů fantazie: fantastiky filmové, seriálové, herní, literární i jiné, zaměřené na mangu a anime, fantasy a horor, science-fiction a moderní technologie, historii a mytologii, záhady, ...

V Modré škole tedy bylo možné až do neděle spatřit, jak mladé hráče nejrůznějších druhů her, tak třeba také starší milovníky scifi filmů, záhad atd. Ti se většinou soustředili na hlavní program, tedy vybrané pořady z programu Pragoconu. Například přednášky a besedy hostů ze světa filmu a televize, her, vědy a techniky, literatury a výtvarnictví.

To vše doplnili prodejci knih, figurek a fanouškovských doplňků.

Jako již jistý pamětník jsem se účastnil setkání s tvůrci nového českého sci-fi filmu Kruanova dobrodružství. Ten by měl vzniknout na základě dnes již kultovního šestidílného sci-fi komiksu, jehož úvodní "sezóna" se jmenovala Příhody Malého boha. Besedy v pátek odpoledne se účastnili producent a režisér Tomáš Krejčí a také autor komiksu, spisovatel Vlastislav Toman.

Když v letech 1973 až 1976 začal tento seriál vycházet na zadních stránkách časopisu ABC, nikdo netušil, že jeho náklad dosáhne dnes již několika set tisíc kusů výtisků (cca 400 000) a že přibudou další tři pokračování a knižní vydání příhod. A konečně, že se vážně připravuje natáčení celovečerního filmu.

Problém, jako dnes vždy, stojí a padá s penězi. Předpokládané náklady jsou cca 70 mil Kč. Je zvažována i alternativa spolupráce se zahraničím, konkrétně s německými partnery. Podmínkou by však byla účast také německých herců a natáčení v lokacích u Mnichova.

Cena za film by sice stoupla až asi na 120 mil. Kč, ale německý partner by podle představ hradil více jak 60 % rozpočtu. Protože se však děj odehrává na cizí planetě, vůbec by mi nevadily neznámé tváře herců a (pro nás) neznámé venkovní reálie. Musíme jen doufat, že věc se brzy vyřeší, a jak autor poněkud trpce dodal, snad se filmu ještě dožije.

Pořadatelem série Festivalů fantazie a GameFFestů je neziskové občanské sdružení SFK Avalon o.s., založené v r. 2001 členy sci-fi klubu Avalon, existujícího od r. 1994. Pořadatelé připravují a realizují festivaly ve svém volném čase. Za stovky hodin dobrovolné práce dostávají pouze symbolickou odměnu. Partneři festivalu zajišťují část programu a ceny do turnajů, pomáhají s propagací, částečně přispívají na provoz herny, účast hostů a podobně. Ćást programu dobrovolně zajišťují desítky klubů a jednotlivců z celé ČR.

Základní informace o akci a program na všechny dny jsou dostupné zde.


Petr Kefurt