V září se změní doprava, metro pojede déle

Od září čekají Pražany cestující městskou hromadnou dopravou podstatné změny. Metro bude o víkendech jezdit o hodinu déle, otevře tramvajová trať Lazarská-Újezd. Zavře se však na měsíc a půl úsek Moráň Albertov a určitá omezení se projeví i v provozu metra.

Od noci z 3. na 4. září a dále potom každou noc z pátku na sobotu a ze soboty na neděli bude prodloužen provoz metra přibližně o 50 až 60 minut. Na nové spoje metra budou navazovat denní tramvajové linky a většina denních autobusových linek. Z tohoto důvodu bude začátek nočního provozu linek PID posunut o zhruba 60 minut. Kromě toho na lince B v přepravních špičkách posílen provoz zkrácením intervalů a nově budou celotýdenně poslední spoje linky B vedeny až do konečných stanic Zličín a Černý Most.

Od 6. září do 30 listopadu bude ovšem ve stanici Florenc probíhat výměna dřevených pražců za betonové. Ze stanice Hlavní nádraží do stanice Vltavská budou vlaky projíždět pomaleji a bude tedy docházet k prodlužování doby jízdy. To se projeví především v dopravní špičce.

Od 31. srpna bude přibližně do dubna 2011 uzavřen ve stanici metra C Háje vstup a výstup směr Multikino Galaxie. Bude se zde stavět výtah z nástupiště do východního vestibulu směr Multikino Galaxie a současně proběhne výměna pohyblivých schodů na nástupiště stanice. V provozu pro cestující zůstane vestibul metra směr autobusové obratiště. Přístup k autobusovým zastávkám v ulici Opatovská ve směru zastávce Horčičkova bude možný pouze tímto východem a dále po úrovňových přechodech.

Od 1. září 2010 bude obnoven provoz tramvají mezi Špejcharem a Vítězným náměstím. Do 1. října 2010 bude tedy přerušen provoz tramvají již jen v úseku Prašný most - křižovatka ulic Milady Horákové a U Brusnice.

Od 1. září tramvaje opět pojedou také v úseku od křižovatky Lazarská - Spálená po křižovatku Újezd - Vítězná. Dále bude zprovozněn nově zrekonstruovaný úsek Anděl - Vozovna Motol, práce budou pokračovat v úseku Vozovna Motol - Sídliště Řepy.

Otevření celé tratě Anděl - Sídliště Řepy bylo plánováno na konec září, dopravní podnik však předpokládá, že se tak stane již v jeho druhé polovině. Přibude však výluka na další frekventované trati.

Od 1. září do 13. října 2010 bude rekonstruován úsek Moráň - Albertov. Linka 18 bude v úseku Národní divadlo - Albertov odkloněna přes zastávky Jiráskovo náměstí, Palackého náměstí a Výtoň. Linky 24, 53 a 55 pojedou přes zastávky Palackého náměstí a Výtoň. Během této výluky bude od pátku 3. září 20.00 do pondělí 6. září 2010 zhruba 4.00 z důvodu výměny kolejové konstrukce křižovatky Moráň navíc přerušen tramvajový provoz v úseku Karlovo náměstí - Palackého náměstí.

Děti a mládež již nemohou jezdit na papírové kupóny. Do 1. září však již Opencard nedostanou. Mohou tedy požádat o její expresní vydání, které je ale zpoplatněno 250 korunami. Nebo svým dětem mohou rodiče zakoupit překlenovací měsíční kupón. Ten stojí 130 korun pro děti do 15 let a 260 korun pro mládež do 19 let a během září pak o Opencard požádat. V polovině listopadu také skončí prodej papírových kuponů pro dospělé. Ti mají ještě dost času si Opecard opatřit.


28.8.2010 Právo strana 12 Praha - Střední Čechy
Hynek Paštěka