Dopravní podnik nakoupí dvacet miniaturních autobusů

Takzvané midibusy, které jsou podstatně menší než klasické autobusy, se v Praze osvědčily. Mají být proto nasazeny na další linky.

Dvacet "miniaturních" autobusů nakoupí pražský dopravní podnik. Jde o takzvané midibusy s kapacitou kolem tří desítek cestujících, tedy asi o polovinu menší, než mají klasické autobusy. Nové midibusy se objeví především ve středu města, kde budou mít oproti jiným typům vozů MHD velkou výhodu, a to malé rozměry.

"Schválili jsme nákup dvaceti nových midibusů, které budou jezdit zejména v centrálních částech Prahy, kam se normální autobusy nedostanou," oznámil předseda představenstva Dopravního podniku hlavního města Prahy David Vodrážka. "Dodávka by měla být uskutečněna do poloviny příštího roku," dodal.

Malé autobusy už jezdí na několika linkách pražské MHD. Nejnovější je linka 293 vedoucí od stanice metra Háje do Kunratic a linka 292 na Malé Straně. "Známá je také trasa midibusů kolem nemocnice na Karlově náměstí, to napojení se velmi osvědčilo," doplnil Vodrážka. "Tyto vozy mají obrovskou výhodu v tom, že projedou úzkými uličkami v centru a potřebují daleko menší zastávky, což například zlepšuje podmínky pro parkování," naznačil.

Dvacet malých autobusů přijde dopravní podnik přibližně na sto milionů korun. Pět midibusů bude mít elektrický motor, zbylých patnáct dieselový. "Klademe velký důraz na ekologii. Elektrické midibusy jsou však jednou tak drahé jako dieselové, proto ten poměr pět ku patnácti. Midibusy na dieselový pohon ale budou splňovat nejpřísnější ekologické limity," zdůraznil Vodrážka.

"Doufáme, že jak budou i odběratelé z jiných měst kupovat více a více midibusů na elektrický pohon, tak se podaří snížit jejich cenu, aby mohly konkurovat těm s dieselovým pohonem," poznamenal.


14.6.2010 tyden.cz strana 0 Doprava
Michal Verner