V Praze byl zahájen 16. ročník knižního veletrhu Svět knihy

Ve čtvrtek 13. května byl slavnostně zahájen již 16. ročník mezinárodního knižního veletrhu a literárního festivalu Svět knihy.

Čestným hostem veletrhu se stala Polská republika, slavnostní zahájení se proto zúčastnil také ministr kultury a národního dědictví Polské republiky, velvyslanec Polské republiky či ředitel Polského institutu. Českou stranu reprezentoval ministr kultury České republiky, který nad veletrhem převzal záštitu.

„Svět knihy je nejvýznamnější tuzemská kulturní akce věnovaná knihám. Ač je knize a vůbec tištěným médiím v jednadvacátém století předpokládán brzký zánik, kniha je všemu navzdory řádovým artiklem na trhu a ačkoliv se nám může zdát, že zájem o ni padá, je to stále živé médium. K literatuře našeho polského souseda mám už od dětství velmi vřelý vztah a musím se přiznat, že v loňském roce jsem si musel zakoupit nová vydání všech děl Henryka Sienkiewicze, jelikož se k těmto dílům vracím tak často, že se mi rozpadly v rukou,“ řekl na úvod radní Ondřej Pecha.

Akce se uskutečnila za podpory hl. města Prahy. V letošním roce získal Svět knihy formou grantu 170 tis. Kč na literární festival a 50 tis. Kč jako odměnu laureátovi Ceny Jiřího Ortena. Letošní ročník na hlavní téma: Rosteme s knihou - literatura po děti a mládež a Literatura a sbližování kultur potrvá čtyři dny, tedy do 16. května 2010. Přesný program naleznete na stránkách www.svetknihy.cz.

Svět knihy 2