Mám rád městský život - rozhovor s Patrikem Hoffmanem, duben 2010

Působí sympaticky a nenápadně. Hned ze začátku rozhovoru vás však na něm zaujmou chytré oči a zajímavý klidný projev. Řeč je o autorovi nového vhledu polikliniky Opatovská architektovi Patriku Hoffmanovi. Vystudoval architektu na ČVUT fakultě architektury a své zkušenosti sbíral v Izraeli, ale také v italských Benátkách, které prý mají téměř stejný počet stálých obyvatel jako jedenáctka.

Izrael ho naprosto okouzlil. S přáteli podnikl cestu kolem světa po světových megapolích (velkých městech), byl to prý nezapomenutelný zážitek. Z jeho pohledu byla svým způsobem inspirativní všechna města pro své dobré i stinné stránky. S rodinou žije v klidné části Prahy a jeho nápady a projekty vznikají spolu s týmem kolegů v jeho ateliéru Hoffman.

Jste autorem všech tří variant, z nichž vzešel vítězný barevný projekt polikliniky, jak to začalo?
Ano, vytvořili jsme tři varianty jednu světlou jednu tmavou a jednu barevnou. Na vítězném barevném projektu, o kterém rozhodli v anketě obyvatelé Prahy 11, jsme použili symbol kříže. Byl to momentální nápad, jak by poliklinika mohla vypadat. Chtěli jsme moderní vzhled, tak aby zapadl do okolního prostředí, ale zároveň byl osobitou samostatnou a hlavně čitelnou budovou. Symbol kříže se v různých barevných variacích prolíná a na jednom místě zřetelně vystupuje tak, aby bylo srozumitelné jeho poselství na budově.

Jaké máte jako architekt nároky na bydlení?
Já osobně preferuji městský styl bydlení, město mám rád a k životu ho potřebuji, stejně jako množství zeleně. Líbí se mi hlavně kvalitní architektura, je jedno, jestli je historická, nebo moderní či, současná. Nebo jestli má rovnou nebo šikmou střechu.

Třeba Jan Kaplický a jeho projekty?
Ano, třeba Jan Kaplický, například jeho Tiskové centrum na kriketovém stadionu v Londýně či obchodní dům Selfridges building v Birminghamu nebo projekt nové knihovny na Letné., ale i práce dalších např.Renzo Piana, Petera Zumthora, Herzoga & de Meurona a mnoha dalších v jejichž tvorbě je obsažena svoboda, krása, elegance, inovace a inspirace.

Vy sám jste spoluautorem nové poštovny na Sněžce, ale také například továrny na svítidla Černoch tady nedaleko v Kolodějích.
Ano, Nová poštovna na Sněžce byla otevřena v roce 2007 za stavbu továrny na svítidla jsme byli navrženi za Českou republiku na Cenu Evropské unie za současnou architekturu - Cena Miese van der Rohe. Teď právě pracujeme na projektu majáku v Libičích nad Vltavou. Bude to první maják v Čechách.

Hledáte při navrhování společnou řeč se zadavatelem a investorem?
Určitě, dialog je velmi důležitý, a jak já říkám, bez něho to nemůže nikdy dobře dopadnout.

Co vás jako architekta osloví tady na jedenáctce?
Stoprocentně množství zeleně, vzrostlé stromy mezi obytnými domy, ale také velkorysé veřejné prostranství. To jsou věci , která rozhodně zvyšují kvalitu bydlení.

Na závěr nějaké poselství pro Prahu 11?
Popřál bych jí, aby správu města měli v rukou rozumní a moudří lidé, kteří dokáží vytěžit z lokality ty pozitivní věci a potlačit ty negativní. A přál bych i správě města rozumné a moudré občany, kteří dokáží rozlišit mezi tím pozitivním a negativním.

Dana Foučková