Praha je jedním ze tří měst světa, které se mohou pyšnit maratónským ohněm

Pochodeň s ohněm přímo z řeckého Marathonu doslova přiběhl předat Roman Šebrle s deseti nadějnými mladými atlety do rukou primátora hl. m. Prahy Pavla Béma a Dany Zátopkové, olympijské oštěpařky a manželky čtyřnásobného olympijského vítěze ve vytrvalostním běhu Emila Zátopky, na Staroměstské náměstí.

Maratónský oheň bude provázet celý letošní ročník závodu Volkswagen Marathon Praha pořádaný v rámci Prague International Marathon.

„Tento lev je naprosto unikátní symbol maratónu roku 2010 a jelikož se jedná o český národní symbol, tak jsem velmi rád, že bude doprovázet všechny maratónské běžce. Je to jedna z nejtvrdších vytrvalostních disciplín, kdo jej někdy běžel, tak mi jistě dá za pravdu,“ prohlásil primátor hl. m. Prahy Pavel Bém před zažehnutím ohně.

V roce, kdy si připomínáme 2500 let od legendárního běhu řeckého vojáka z bitvy u Marathonu se očekává rekordní počet běžců. „Carlo Capalbo a jeho tým přivedl pražský maratón na naprostou špičku této nejtvrdší vytrvalostní sportovní disciplíny na světě,“ poděkoval organizátorům závodů PIM pražský primátor Pavel Bém a pozval všechny na nedělní start.

Maratónský oheň 1Maratónský oheň 2

Skleněnou sochu lva držícího pochodeň vyrobila sklárna Ajeto spol. s.r.o. Czech Glass Draft z Lindavy na Českolipsku. Mohutná skleněná plastika s LED podsvícením váží neuvěřitelných 80 kg a je vysoká 140 cm. Již 18. května začíná v Národním muzeu výstava Maraton 2500, kam se lev ze Staroměstského náměstí přesune, kde zůstane do 30. září 2010. Druhý lev poputuje do Průmyslového paláce v Holešovicích. Repliku plastiky obdivují také návštěvníci EXPO 2010 Šanghaj.

Slavnostního zažehnutí se zúčastnili také zástupci řecké ambasády a generální sekretář Řecké atletické federace (SEGAS) Panagiotis Dimakos. Maratónský oheň je po celý rok uložen v Muzeu maratónského běhu v Marathonu a putuje pouze za vybranými maratónskými závody. Letos se jim mohou pyšnit pouze tři města světa - Boston, indická Mumbai a Praha.