Doběhne nejlepší pražská škola až do Bruselu?

Chodov - Výlet od Bruselu si školáci mohou zasloužit i slušným během. Dnes v pravé poledne startuje v centrálním parku Prahy 11 na Chodově - v zemi poslední - semifinálové kolo Juniorského maratonu.

Unikátní školní soutěže, kde běhá víc než sto padesát družstev, téměř tři tisíce studentů. A kterou vymyslel Gelindo Bordin, italský olympijský vítěz maratonu ze Soulu 1988.

Devět členů běží po 4 kilometrech, desátý 6,195km- tím společně naplní celou trasu. Podmínkou je účast nejméně tří dívek. „Nejsme sportovní škola a jsme moc rádi za tuhle nabídku atraktivní motivace pro studenty,“ říká profesor Jaroslav Tomeš z Gymnázia Jana Nerudy v Praze. Loni si uspořádal sám školní kolo přímo ve Stromovce. „Už ze čtyř kilometrů běhu mají nejdřív respekt, ale pak jim to přinese hodně zážitků. A navíc je to mezi školami docela prestižní. Letos stavíme tři týmy a dokonce máme větší zájem mezi holkami,“ dodává Tomeš. „Finiš v Pařížské ulici, to byl úžasný zážitek,“ potvrzuje Petr Podlauf, jeden z jeho studentů-účastníků.

Na Chodově se čeká účast okolo třiceti školních štafet, k favoritům se řadí tradičně gymnázium Arabská.

Nejlepších 25 škol z celé země (poprvé 2 z každého kraje + 1 divoká karta) si to rozdá ještě ve finále při pražském maratonu 9. května. „Studenti tu odstartují v prvních řadách mezi elitními světovými běžci,“ říká Tomáš Mirovský, koordinátor závodu ze společnosti Prague International Marathon. A vylosovaný tým získá zájezd do Bruselu.

A za kolik zvládnou nejlepší maratonskou trať? „Okolo 2 hodin 30 minut, to je vynikající běžecký výkon,“ uznává Miřovský.

Podporu projektu vyběhává také známý dálkový běžec Miloš Škorpil. Od 7. dubna je na cestě po místech semifinálových běhů, denně až 70 kilometrů a celkem 1308 kilometrů v nohou. Za každý kilometr dává on i ti, kdo se proběhnou s ním, korunu na konto handicapového centra Paraple.


29.4.2010 Pražský deník strana 17 PRAHA
TOMÁŠ NOHEJL