Chtějí tajně fotit neukázněné pejskaře

Represi v Praze 11 má předcházet osvětová kampaň zaměřená na úklid psích exkrementů.

Radnici Prahy 11 došla trpělivost s majiteli psů, kteří neuklízejí výkaly po svých čtyřnohých miláčcích. V první fázi jim chce pouze domlouvat, pak už nastoupí pokuty.

Jednání neukázněných pejskařů mají strážníci dokumentovat fotoaparáty, kamerami, využit má být i kamerový systém. Když totiž roztál sníh, v Praze 11 nastalo zděšení. Množství psích exkrementů, které se objevilo, přinutilo místní radnici jednat.

„Rozhodli jsme se, že musíme začít s pejskaři komunikovat. V první fázi necháme vytisknout letáky, jež budou městští strážníci a terénní pracovníci rozdávat lidem, kteří po svých psech neuklidí. Informační kampaň bude probíhat také v radničních novinách Klíč, televizi Prahy 11 a upozornění budou i na lavičkách,“ řekla Právu tisková mluvčí Prahy 11 Andrea Wolfová.

Parky v jedenácté městské části sice projíždějí několikrát denně dvě speciální vozítka upravená na sběr exkrementů, stále to ale nestačí. Proto po informační a preventivní kampani nastoupí také represe, na které se budou podílet především strážníci městské policie, které o součinnost požádal starosta Prahy 11.

„Strážníci budou provádět pravidelné kontroly. To znamená, že mohou skrytou formou například natáčet člověka, který spáchá přestupek. Pokud totiž lidé vidí strážníka v uniformě, i ti, kteří po sobě normálně neuklízejí, to udělají. Když ale nejsou nablízku, 90 procent majitelů psů výkaly neodstraní,“ řekl Právu obvodní ředitel Městské policie Praha 11 Petr Schejbal.

Jestliže strážníci takového pejskaře vyfotografují nebo natočí, půjdou za ním a záznam mu pustí. Když bude souhlasit s tím, že spáchal přestupek, mohou mu uložit pokutu do výše tisíc korun. Pokud to odmítne, případ bude postoupen do správního řízení, kde záznam slouží jako důkaz a hrozí pokuta až 20 tisíc. Zákon to strážníkům umožňuje.„Obecní policie může ze zákona pořizovat zvukový, obrazový či jiný záznam na místech veřejně přístupných, případně pořizovat tyto záznamy jako dokumentaci o průběhu zákroku,“ řekl Právu Zdeněk Koudelka z Úřadu na ochranu osobních údajů.

Radnice Prahy 11 se také chce obrátit na své obyvatele, aby i oni sami, pokud uvidí majitele psa, který není schopen po svém zvířeti uklidit, ho napomenuli, případně nahlásili. Z ankety, jež je na internetových stránkách Prahy 11 však vyplývá, že se do toho občanům příliš nechce.


3.4.2010 Právo strana 12 Praha - Střední Čechy
Hynek Paštěka