Vodohospodáři se chystají na hubení potkanů v pražských stokách

Praha 29. března (ČTK) - Vodohospodáři se chystají na hubení potkanů v pražských stokách. Od začátku dubna do konce října plánují v podzemí hlavního města rozmístit asi 16.000 kilogramů nástrah.

Za deratizaci Pražské vodovody a kanalizace (PVK) zaplatí 4,5 milionu korun, společnosti částečně přispěje pražský magistrát. ČTK to sdělil mluvčí PVK Ondřej Pokorný.

Nástrahy, které jsou vhodné do vlhkého prostředí, začnou pracovníci PVK pokládat od 1. dubna například pod Staroměstským náměstím a jeho okolí, v Hájích a na Opatově. Následovat budou další území.

Plošné hubení potkanů a dalších hlodavců v kanalizaci se koná souběžně s kladením pastí na povrchu, které si hlavní město objednalo u jiné firmy. Magistrát se tak například musí postarat o velké stavby, které potkanům přerušují migrační trasy a vyhání je ze stok. Další plochy nebo nemovitosti ošetří jednotlivé městské části, firmy nebo soukromníci. Za deratizaci je vždy zodpovědný majitel nemovitosti.

Na jednoho Pražana připadá několik potkanů, jejich počet se v hlavním městě odhaduje podle Pokorného na několik milionů. Živí se zbytky u popelnic, ale i odpadem, který lidé spláchnou do kanalizace.

Samička potkana je březí jen 21 dní a za rok může přivést na svět několik desítek mláďat. Potkani můžou přenášet například salmonelózu nebo leptospirózu, což je horečnaté onemocnění, které může být i smrtelné.


29.3.2010 14:12 Zpravodajství ČTK
cap