Pražská konzervatoř oslavila dalším koncertem dvousté výročí založení

Pražský primátor Pavel Bém se včera večer zúčastnil slavnostního koncertu Pražské konzervatoře ve Dvořákově síni Rudolfina. Koncert Symfonického orchestru a klavírního sólisty Lukáše Klánského se uskutečnil v rámci cyklu oslav dvoustého výročí založení konzervatoře.

„Slavíme 200. výročí založení nejstarší a jedné z nejprestižnějších hudebních vzdělávacích institucí v Evropě. Instituce, jejíž slávě dodnes nadšeně vestoje aplaudují diváci a posluchači na celém světě,“ řekl primátor hlavní města Pavel Bém a dodal: „Mohu říci, možná se stopou nadsázky, sláva pražské konzervatoře překonala pozemské hranice. Protože hudba, která zazněla poprvé po dobytí měsíce člověkem, byla ta novosvětská někdejšího ředitele pražské konzervatoře Antoníny Dvořáka.“

V programu koncertu pořádanému k dvoustému výročí vzniku šlechtického spolku Jednota pro zvelebení hudby v Čechách, který školu založil, zazněla symfonická báseň V Tatrách Vítězslava Nováka, Koncert pro klavír a orchestr f-moll Frederica Chopina a Symfonie č. 9 „Z Nového světa“ Antonína Dvořáka. Symfonický orchestr dirigovali Miriam Němcová a Marek Šedivý. Klavírního sóla přednesl Lukáš Klánský.

Cyklus oslav vyvrcholí v roce 2011, kdy uplyne 200 let od zahájení výuky na Pražské konzervatoři, která je nejstarší hudební školou ve střední Evropě.