Jižní Město se asi dočká další privatizace

Na Jižním Městě se možná začíná nájemníkům obecních bytů blýskat na lepší časy. Radnice Prahy 11 v nich oživila naději, že možná dostanou možnost byt si odkoupit. A to přesto, že dosud platí usnesení z roku 2007, které další privatizaci zastavilo.

Na posledním jednání bytové komise bylo dohodnuto a posléze radními čtvrti odsouhlaseno vytvoření pracovní skupiny z lidí z úřadu i členů občanského sdružení Obecní domy Praha 11, usilujícího o pokračování privatizace. „Dostane veškeré podklady a do konce června by komise měla připravit výstup pro další jednání,“ uvedl šéf kanceláře starosty Josef Škvor. Rada a následně zastupitelstvo městské části by pak měly rozhodnout, za kolik peněz by se případně byty mohly prodávat současným nájemcům.

Před pár dny obdrželi nájemníci také anketní lístky, v nichž se anonymně měli vyslovit k tomu, zda o privatizaci mají zájem a jakým způsobem by byt zaplatili, zda hotově či splátkami. Obyvatelé sice přístup radnice uvítali, ale zůstávají, jak se říká, při zemi. Lidé by se neměli nechat ukonejšit anketou, protože prý vyhráno zdaleka není. Alespoň tak nabádá Karel Vyskočil ostatní na webových stránkách občanského sdružení Obecní domy Praha 11. „Anketa má pravděpodobně ukonejšit nájemníky tím, že se privatizace uskuteční. Měla by být začátkem příštího roku, což je těžko přijatelné. Bude po volbách a lze předpokládat, že se na nás opět nedostane,“ konstatoval Vyskočil. Radnice podle něho může proces privatizace zahájit i bez ankety a v termínu - včera bylo pozdě. Sdružení soudí, že je potřeba si uvědomit, že bez jeho stále narůstajícího vlivu a také podpory dalších podobných sdružení by radnice požadavky nájemníků nebo jednotlivých domů na Jižním Městě nebrala na vědomí stejně tak, jako to dělala doposud. Největší šance, jak dosáhnout ústupků od radnice týkajících se privatizace, a navíc za cenu, která nebude kopírovat tržní, je prý v současné době. Tedy před volbami, kdy musejí všechny strany přihlížet k názorům voličů. „Tato šance se nebude v dalších čtyřech letech opakovat,“ míní sdružení. Občanské sdružení dokonce uvažuje o tom, že se pokusí sestavit svoji kandidátku do komunálních voleb s názvem Jižní Město sobě, které by prý mohlo být jedním z významných prvků pro zajištění rovnoprávného a nediskriminačního přístupu ke všem skupinám obyvatel této čtvrti. „Nemáme politické ambice, chceme pouze ovlivňovat podmínky bydlení, života a služeb v Praze 11 ku prospěchu všech,“ tvrdí zástupci sdružení. V současné době si Praha 11 ponechává desetinu bytů ve své péči. Zhruba 3400 bytů je ve správě městské části, 640 jich je magistrátu.


10.3.2010 Právo strana 10 Praha - Střední Čechy
Jana Šprunková