Poliklinika se vybarví

Líbila by se vám spíš světlá, tmavá, anebo snad strakatá? Takovou otázku položila jedenáctá městská část obyvatelům jihu metropole. Aby bylo jasno - řeč je o poliklinice Opatovská.

Tu totiž loni na podzim pronajala Praha 11 firmě Medifin na 25 let s tím, že společnost polikliniku zmodernizuje a zrekonstruuje. „S opravami se má začít co nejdřív. Práce by měly být zahájeny v červenci a pokračovat v srpnu, kdy je v poliklinice nejmenší provoz,“ vysvětlil místostarosta Prahy 11 Jan Meixner.Ordinace budou pod jednou střechou Obnova polikliniky v Opatovské ulici je předně příslibem toho, že po dokončení oprav se budou moct na jedno místo soustředit i další ordinace. Ty jsou zatím kvůli nevyhovujícím prostorám polikliniky rozmístěny po celém Jižním Městě. Výraznou změnou má být ovšem i vzhled polikliniky, z které by se mělo stát moderní zdravotnické zařízení. Společnost Medifin předložila tři návrhy toho, jak by mohla opravená poliklinika vypadat. „Myslíme si, že na výběru vzhledu nové polikliniky by se mohli podílet i sami obyvatelé Jižního Města. Proto jsme umístili na web anketu a budeme moc rádi, když v ní budou lidé hlasovat,“ řekla mluvčí Prahy 11 Andrea Wolfová.

Lidé budou moct dát svůj hlas i formou anketního lístku a odevzdat ho na podatelnu. „Hlasování bude ukončeno 19. března a výsledky zveřejníme na webu i v časopise městské části,“ doplnila Wolfová. Oprava polikliniky v Opatovské ulici bude stát desítky milionů korun. Medifin ji plánuje rekonstruovat za provozu. Společnost, která má v Praze v pronájmu několik poliklinik - například v Kartouzské ulici na Smíchově nebo v Malešicích - ovšem dostala loni na podzim od Prahy 11 spolu s poliklinikou Opatovská do pronájmu také polikliniku Šustova. I tu by měla firma na základě smluv rekonstruovat.V Šustově ulici bude lékařská služba první pomoci Přímo v areálu polikliniky v Šustově ulici má už od 1. dubna začít fungovat lékařská služba první pomoci. Ta je pro lidi z Jižního Města velkou výhodou, protože už nebudou muset dojíždět na pohotovost až do Thomayerovy nemocnice, jak to museli dělat dosud. „Reagujeme tak na poptávku lidí. Pro většinu z nich byla pohotovost v nemocnici špatně dostupná, zvláště pak pro seniory nebo imobilní občany,“ vysvětlil zástupce starosty Prahy 11 Jan Meixner.

V areálu polikliniky vyroste vedle nové lékařské služby první pomoci také pohotovostní lékárna. „Tato služba nás bude celkově stát pět milionů korun ročně,“ řekl místostarosta Meixner. Další zdravotnickou novinkou, která se brzo objeví v Praze 11, bude nový dům zubní péče. „Objekt, ve kterém mají vzniknout ordinace, čekárny, ale také laboratoř nebo rentgen radnice upraví podle potřeb zubních lékařů, “ uvedl zástupce starosty. Během prvního čtvrtletí tohoto roku chce Praha 11 vypsat výběrové řízení na firmu, která bude tuto zubní polikliniku provozovat. „S jejím zahájením bychom neradi otáleli. Začít chceme nejpozději ve třetím čtvrtletí tohoto roku,“ doplnil místostarosta Meixner. Městská část chce také znovu zavést preventivní prohlídky pro žáky škol v Praze 11 a připravit program pro nejstarší obyvatele.


4.3.2010 Mladá fronta DNES strana 4 Praha
ANNA BAUMOVÁ