V Praze se koná Česko-asijské fórum

Primátor hlavního města Prahy Pavel Bém včera v Rezidenci přijal účastníky Česko-asijského fóra, které bylo věnováno možnostem spolupráce českých a asijských podnikatelů a novým příležitostem na východních trzích s přihlédnutím na současnou ekonomickou krizi. České podnikatelské komunitě byly představeny dva konkrétní projekty v Asii.

„Je mi ctí zde přivítat tak významné zástupce z obchodní sféry. Praha se svou výhodnou zeměpisnou polohou tradičně byla na křižovatce obchodních cest“, řekl primátor Prahy Pavel Bém. Dále dodal: „Věřím, že ekonomická strukturální reforma, kterou Praha prošla, byla úspěšná, a Praha jako město, které nabízí podnikatelům přívětivé, kulturní prostředí a vzdělané a šikovné lidi, se tak stává dobrou investiční adresou.“

4. ročník Česko-asijského fóra probíhá ve dnech 1. - 2. března 2010 v TOP Hotelu Praha. Letošní ročník je zaměřen zejména na příležitosti pro česko-asijskou spolupráci v oblasti infrastruktury, což je tématika propojující řadu odvětví průmyslu, dopravy, služeb i ochranu životního prostředí prostřednictvím využívání obnovitelných zdrojů, sofistikovaných technologií a potřebného know-how. Nabídl prezentace konkrétních projektů v různých asijských zemích, do nichž se právě na poli infrastruktury mohou čeští podnikatelé zapojit. Ty zahrnují oblast infrastruktury průmyslové, dopravní i podnikatelské, jako např. energetické koridory, letiště a další dopravní projekty, projekty odpadového hospodářství, ekologického zemědělství, udržitelného lesnictví či vývozy technologických celků pro průmyslovou infrastrukturu, programy pro zlepšení podnikatelské infrastruktury apod.

Vzhledem k světové hospodářské krizi a její dopady, jak v propadu zakázkového krytí, tak v dostupnosti provozních financí, se fórum letos věnuje i možnostem financování česko-asijské spolupráce, investičních příležitostí a podpory investic směřujících jak do České republiky, tak do jednotlivých asijských států.

Záštitu tradičně Česko-asijskému fóru v roce 2010 propůjčují primátor hlavního města Prahy Pavel Bém a prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel.

Oficiální záštitu letošního 4. ročníku Česko-asijského fóra poskytl premiér České republiky Jan Fischer a ministr životního prostředí České republiky Jan Dusík.