Mezi bezdomovci byl o odklízení sněhu velký zájem

Lidé bez přístřeší pomáhali při odklízení sněhu ve třech městských částech. Celkem odpracovali přibližně 1200 hodin a vyplaceno jim bylo přes 75.000 korun.

Do odklízení se zapojilo přibližně 60 bezdomovců, kteří osm dní pomáhali s odstraňování sněhu na místech v Praze 3, v Praze 7 a v Praze 10. „Jejich zájem o práci nás překvapil, zejména jejich přístup, kdy se jich denně hlásilo čtyřicet o práci a příležitostného přivýdělku si vážili natolik, že nechtěli o tuto práci přijít. I proto se střídali jen minimálně,“ vysvětlil radní pro sociální oblast Jiří Janeček, do jehož kompetence spadá Centrum sociálních služeb Praha, které odklízení sněhu organizovalo.

O práci mělo zájem daleko více klientů zejména z lodi Hermes, která slouží jako noclehárna pro bezdomovce. „Čekali, jestli někdo z bezdomovců na ranní sraz nedorazí, aby mohli nastoupit místo něj. Proto jsme neměli problém s udržením stálého počtu pro nasazování do úklidových prací,“ upřesnil ředitel Centra sociálních služeb Praha Tomáš Ján.

Vzhledem k zájmu o práci mezi pražskými bezdomovci nyní hlavní město Praha ve spolupráci s Centrem sociálních služeb Praha uvažuje o možnosti rozšíření nabídky. „Uvažujeme buď o vytvoření JOB místa u Centra sociálních služeb Praha, které by zajišťovalo příležitostní pracovní nabídku v rámci potřeb města nebo městských částí, nebo vypsáním výběrového řízení pro firmu, jež by tuto činnost zajišťovala. Domníváme se, že je to jedna z dalších možností, kterou můžeme obohatit naši nabídku sociálních služeb, a na druhou stranu efektivně pomoci lidem bez přístřeší k návrtu do normálního života,“ dodal radní Janeček.