Globus koupil areál v Jižním Městě

Developerská firma Sekyra Group prodala areál South Park v pražském Chodově. Sedmihektarový pozemek se staršími administrativními a průmyslovými objekty u dálnice D1 koupila společnost Praha West Investment za 270 milionů korun. Deník E15 to zjistil z evidence katastru nemovitostí.

Prahu West Investment podle obchodního rejstříku ovládá německý maloobchodní řetězec Globus. Ten o svých záměrech v Chodově zatím nechce mluvit. „Naše budoucí plány nekomentujeme,“ řekl jednatel Globusu ČR Petr Vyhnálek. Společnost Globus má nyní v tuzemsku 14 hypermarketů. Nákupní střediska staví na vlastních pozemcích. Výjimku představuje pražský Černý Most, kde je Globus v nájmu obchodního centra. Ve srovnání s ostatními řetězci v Česku expanduje pomaleji a ročně otevírá zpravidla jednu velkoprodejnu. Naposledy Globus zprovoznil nový hypermarket loni v září v Ostravě. V Praze má kromě Černého Mostu ještě hypermarkety ve Zličíně a v Čakovicích.
Sekyra Group plánovala v South Parku výstavbu kancelářského komplexu i bytových domů. V roce 2006 si od společnosti Helika nechala zpracovat projekt pro budoucí sídlo společnosti Siemens. Ta se nakonec rozhodla umístit centrálu v Praze 5 v konkurenčním projektu Západní Město developerské firmy Finep.

Další studii, tentokrát za účelem obytné zástavby, vypracoval pro Sekyra Group ateliér Bílek Associates před dvěma lety. Návrh počítal s výstavbou dvou desítek bytových domů. K důvodům prodeje chodovského areálu se Sekyra Group nechtěla vyjádřit. Developer se už loni zbavil svého podílu v největším olomouckém projektu Šantovka a také několika plánovaných rezidenčních projektů. Prodej majetku tehdy firma zdůvodňovala tím, že se chce do budoucna soustředit na nejvýznamnější městské projekty. Sekyra Group vlastní práva na zástavbu řady pražských území, například Rohanského ostrova, části nádraží Žižkov nebo ploch kolem Smíchovského nádraží.

24.2.2010 E15 strana 6 Byznys
Denisa Novotná