Kalamita by měla zaměstnat i nezaměstnané

Do úklidu při sněhové kalamitě zapojilo hlavní město i desítky bezdomovců. Naproti tomu povolat na pomoc 60 tisíc lidí, evidovaných na pražských úřadech práce, město nemůže. A to nejenom Praha, nýbrž všechny obce České republiky.

"Legislativa je v této věci poněkud těžkopádná," vysvětlil na včerejší tiskové konferenci radní na Magistrátu a zastupitel MČ Praha 11 Milan Pešák. Praha proto podle primátora Pavla Béma podá návrh na novelizaci zákona o krizovém řízení. Ta by umožnila hejtmanovi, tedy v tomto případě primátorovi, aby mohl povolat na úklid kalamity nezaměstnané. Podle širší úvahy by se mohlo jednat i o lidi pobírající sociální dávky. "Sociální dávky nejsou samozřejmostí, ale v rámci svých fyzických možností by měl člověk ctít i své povinnosti," řekl Pešák, který je nevidomý.

Bém zdůraznil, že vyšší zapojení lidí pobírajících sociální dávky do úklidu města, a to nejen při kalamitě, vlastně vyplývá ze zákona o veřejných službách. Podle nich by měl každý, kdo pobírá tyto dávky, odpracovat pro obec dvacet hodin měsíčně. Praze 7 se podařil doslova husarský kousek, když do odklízení zde zapojili zhruba šedesát bezdomovců, kteří podle Pešáka poctivě pracovali a vysloužili si tak respekt lidí, kteří jim asi za normálních okolností moc nakloněni nejsou.

Praha by kvůli tzv. chodníkovému zákonu, kdy odpovědnost za odklízení sněhu z chodníků přebírá obec, utratila při sněhových nadílkách okolo dvou miliard. Ty ovšem nazbyt nemá. "Proto jsme zřídili infolinku, kam směřovalo do této chvíle asi tisíc dotazů a připomínek," řekl Bém. Připustil, že město ne vždy správně vyhodnotilo priority. "Třeba v případě, kdy ve slepé ulici byla školka."

Praha se včera potýkala zejména se sněhem a padajícími kusy ledu ze střech. Kvůli tomu lidé vlastně neměli v řadě případů kudy jít, většinu chodníku tvořily bariéry nahrnutého sněhu z vozovky, zbytek zábory, kam padaly masy tajícího sněhu. Město však v podstatě nemělo kam sníh vyvážet, protože nasolený sníh nasypat do Vltavy by bylo ekologickou katastrofou.