Chodníky kloužou, Pražané žádají odškodné

Současná zima dělá problémy nejen řidičům na silnicích, ale i chodcům v ulicích metropole.

Pokud nenastane výjimečná situace, jako byla například před Štědrým dnem, kdy ulice pokryla ledovka, tak evidujeme kolem dvaceti úrazů denně, říká mluvčí pražské záchranky Jiřina Ernestová.
Podle jejích slov se jedná nejčastěji o důchodce, kteří se hůře pohybují, snadno uklouznou a zraní se.
Nemusí to však vždy souviset se stavem chodníku, upozorňuje Ernestová. Daň, kterou si sněhem posypané a zamrzlé chodníky mezi chodci vybírají, je i přesto vysoká. Jen pražský magistrát řeší každoročně několik žádostí o odškodné, které mu poslali občané, již se na neudržovaném chodníku zranili.

K soudním sporům však dochází jen minimálně. Zpravidla se s poškozeným domluvíme, upozorňuje mluvčí magistrátu Jiří Wolf.
Jeho tvrzení dokládají i čísla. „Za poslední tři roky proběhlo celkem osm soudních sporů, z nichž jsme pouze jeden prohráli,“ upozorňuje Wolf. Poškozený, který v tomto případě žádal o třímilionové odškodné, dostal od soudu částku 7 tisíc korun. V současné době tu máme pět dotazů od občanů, kteří se na chodníku zranili a nevědí, jak mají žádat o odškodné, říká Wolf.
Tito lidé se musí obrátit na magistrátní odbor správy majetku a své tvrzení, že se zranili právě na chodníku, včetně výše škody, která jim vznikla, musí doložit.
Musí předložit mimo jiné lékařskou zprávu nebo v případě, že u nich zasahovala záchranka, i zprávu od ní, vysvětluje Wolf.
Magistrát pak jejich žádost posoudí a rozhodne, zda jim vyhoví.

Nejsou to však jen chodci, koho mráz a zima ohrožuje. Nízké teploty a následné oteplení mají vliv i na potrubí v zemi, které vlivem pohybů půdy praská.
Během druhé poloviny prosince jsme zaznamenali o polovinu víc havárií než předtím, říká Ondřej Pokorný ze společnosti Pražské vodovody a kanalizace. Nejčastěji podle jeho slov praská potrubí v okolí náměstí Míru, Legerovy a Sokolovské ulice. Je to dané nejen stářím materiálu, ale i tím, že se potrubí nachází pod frekventovanými ulicemi, vysvětluje Pokorný.