Ústup chřipky v Praze je zřejmě jen přechodný

Chřipková situace se lepší, nicméně ústup nemoci je pravděpodobně jen přechodný. Konstatovala to pracovní skupina pro chřipkovou situaci v Praze, která se opět sešla na pražském magistrátu. Členy skupiny, kterou vede radní pro oblast zdravotnictví Milan Pešák, jsou zástupci odborů zdravotnictví a krizového řízení, hygienické stanice, lékařů a dalších odborníků.
„Chřipková situace se podle dat z minulého týdne zlepšila. V Praze jsme zaregistrovali pokles nemocnosti o 10 %, takže jsme nyní na 1174 nemocných na 100 000 obyvatel. To je pro zajímavost číslo o něco lepší než je průměr za celou republiku, kde je hlášen pokles o 7 % a počet nemocných na 100 000 obyvatel dosahuje 1700,“ řekl radní pro oblast zdravotnictví Milan Pešák.

Aktuální pokles by nás však neměl vést k domněnce, že pandemická chřipka odchází. „Nemůžeme ale polevit v pozornosti: je velmi pravděpodobné, že chřipka opět udeří, a to možná s ještě větší silou, v polovině ledna,“ upozornil Pešák. Podle něho taková prognóza vyplývá z dlouhodobého sledování průběhů sezónní nemocnosti.

Jak dále radní Pešák zdůraznil, je právě nyní vhodná doba k tomu nechat se očkovat. Organizmu trvá po očkování nějaký čas, než se obranné látky mobilizují. Jestliže se v lednu chřipka vrátí (tomu může napomoci například teplé počasí), budou nyní očkovaní lidé již dobře chráněni. Podle provedených testů je podíl viru H1N1 na současné chřipkové vlně 90 %.