Starosta uctil památku Miloslava Švandrlíka

Starosta městské části Praha 11 Dalibor Mlejnský se včera ve velké síni krematoria ve Strašnicích zúčastnil posledního rozloučení se spisovatelem a humoristou Miloslavem Švandrlíkem, který zemřel 26. října ve věku 77 let.

Vážení pozůstalí, vážení smuteční hosté,

jako starosta městské části Praha 11 - Jižního Města mám tu čest rozloučit se na tomto místě s čestným občanem naší městské části, panem Miloslavem Švandrlíkem.
Malý Miloslav přišel na Chodov, dnešní část Jižního Města, spolu se svými rodiči z Michle. Otec tu našel místo, kde postavili dům a Miloslav, i přes svůj těkavý život, zůstal tomuto místu od mládí až do své smrti věrný.

My tak máme to potěšení se pyšnit tím, že v místě, které měl tak rád a kde prožíval strasti i slasti života, vznikla téměř všechna díla, kterými dokázal pobavit, potěšit a rozesmát. Pan Miloslav Švandrlík si čestné občanství, nejvyšší ocenění, které může městská část svému občanu udělit, již bohužel nestačil osobně převzít. Běh života je někdy příliš rychlý a uspěchaný, že si zpravidla až na jeho konci uvědomíme, co všechno jsme ještě chtěli říct a co už nebude nikdy vysloveno.

Budiž řečeno, že na Vás, pane Švandrlíku, Kefalíne, budeme vzpomínat jako na člověka, který byl milým a příjemným sousedem, a přestože jste toho mnoho dokázal, nad nikým jste se nikdy nepovyšoval.

Věřím, že úsměv, který Miloslav Švandrlík svojí tvorbou v nás dokázal vybudit, nám vydrží dlouho. Jako táta dvou malých dětí mám radost, že je ještě oslovuje například krásné dílo Sek a Zula. Jedná se o již další a jistě ne poslední generaci dětí, které se nad těmito příběhy baví a s úsměvem usínají, aby se jim zdály sny o dobrodružství z pravěku. Sny - to je výstižné slovo. Sny - o lásce, štěstí, spravedlnosti či sny „PTPáků“ o obyčejném životě. Poezie i syrovost a opravdovost, to je to, co jsem na Miloslavu Švandrlíkovi obdivoval nejen já…

Mistře, přestože místo na Chodově po Vás zůstane prázdné, my nezapomeneme. Děkujeme Vám.
Čest Vaší památce!