Bornovu výstavu na Chodovské tvrzi navštívil prezident

Vernisáž známého výtvarníka Adolfa Borna navštívil v úterý večer také prezident Václav Klaus. Na Chodovské tvrzi tak slavnosně uvedl Bornovu výstavu, která potrvá celý listopad a prosinec až do 3. ledna 2010. Ve velké galerii tvrze je k vidění mnoho Bornových originálů a grafik, z nichž je velká část prodejní. Určitě si nenechte tuto výtvarnou lahůdku na Chodovské tvrzi ujít.

Velký rozhovor s Adolfem BORNEM

O Turecku monarchii a Jonatánovi

Kousek od Vltavy, v klidné části pražské čtyřky, žije člověk, který miluje dobu monarchie, sbírá úžasné historické pokrývky hlavy, dal život mnoha oblíbeným postavičkám, Machovi a Šebestové, Jonatánovi, a třeba Žofce. Ano hádáte správně, je to Adolf Born, karikaturista malíř a velký sympaťák. V příjemném prostředí jeho pracovny jsem se dozvěděla co má rád, kam se rád vrací, kdo byl jeho velký kamarád a kde tráví volný čas.

Pane Borne, kdy jste si poprvé začal zahrávat s myšlenkou být malířem?

Asi ve 14 letech. Fascinovaly mě ilustrace v knížkách a touha po ilustrování byla tak silná, že jsem si začal psát příběhy, které jsem si i obrazově doprovázel, bylo to skvělé.

Máte je schované?

Bohužel se dostaly do propadliště dějin, vůbec nevím, kam se ztratily.

Jste rodák z Českých Velenic, vracíte se do míst svého dětství.

Málokdy, i když jih Čech mám moc rád. Ve Velenicích jsem byl do 4 let a potom byl můj život spojený výhradně s Prahou, jako pražák se také cítím.

Řecko a Turecko, co vy na to?

Moje nejoblíbenější země, jak to víte? Mám rád jejich kulturu, mentalitu a hlavně kuchyň a také krmz šarap, to mají v Turecku výborné.

To je jazykolam?

Ne, to je turecky červené víno, bílé se řekne bejazšarap.

Co řecké Korfu? Mám ráda knížky Geralda Durella a vaše ilustrace v nich

Korfu je znamenité místo, vracím se tam často a vím přesně kde Durell bydlel, čas samozřejmě všechno trochu posune, vývoj a doba jdou dopředu, ale kouzlo z jeho knih na Korfu pořád je.

Mezi vaše blízké přátele patřil Miloš Macourek, se kterým jste vytvořili nezapomenutelné duo Mach a Šebestová.

Miloš byl skvělej umělec a hlavně člověk, naše spolupráce trvala přes pětadvacet let. Příhoda k pobavení je, že se nám ozvali mladí snoubenci, on byla Mach, ona Šebestová, tak jsme jim s Milošem udělali na památku alespoň svatební pozvánky.

A co vaši ostatní kolegové z branže? Šalamoun, Miller a další?

Byli to mistři ve svém oboru a já osobně považuji mistra s velkým m Jiřího Trnku.

O vás se ví, že jste umělec, který vytvořil asi nejvíc karikatur známých českých osobností.

To je pravda, baví mě to a vždy se snažím vnés do kresby trochu humoru, který mě napadne. Bedřich Smetana prodává svoji Prodanou nevěstu, Havlíček Borovský přijíždí do Brixenu s lyžemi, Neruda, ten velký vlastenec se prokazuje uherským pasem. Nakonec, přijďte se podívat na moji výstavu na Chodovskou tvrz.

Tak to bychom mohli čtenáře v předstihu pozvat. A na co se mohou těšit?

Výstava potrvá od 28. října až do 3. ledna a právě jedna celá místnost na tvrzi bude patřit výhradně karikaturám slavných osobností. Vystavovat budu samozřejmě také grafiky a originály a pro děti budou připravené plakáty.

Bude výstava prodejní?

Ano bude 90% grafiky a 50% originálů bude nabídnuto k prodeji.

Chystáte nějaké překvapení?

V předvečer svých 80 narozenin, které se blíží a už příští rok se zařadím mezi osmikřížkaře, chystám vydání své monografie. Doufám, že čtenáře potěším a hlavně pobavím.

Nemůžu se nakonec nezeptat na Jižní Město a váš vztah k němu.

Jižní Město za poslední dobu doznalo mnoha pozitivních změn, pokud mohu posoudit já milovník barev, je to barevné moderní místo pro život a to se mi líbí.

Díky za rozhovor Dana Foučková