Praha chystá nový dům pro týrané matky

Právě se začíná rodit projekt, z kterého by mohl za pár měsíců nebo let vzniknout nový azylový dům pro matky s dětmi v nouzi. Jde o ženy, které se třeba ukrývají před partnerem-tyranem, nebo se z jiného důvodu ocitly na ulici. Dvě městské části teď zakládají obecně prospěšnou společnost Společný azylový dům městských částí Praha 5 a Praha 11. Každá z nich do ní vloží půl milionu korun.

„Nejprve budeme hledat vhodný objekt. Máme příslib, že by nám magistrát pomohl poskytnutím dotace,“ řekl MF DNES místostarosta Prahy 11 Jan Meixner.
Tato městská část připravuje nový azylový dům, protože ten v bývalých jeslích v Donovalské ulici skončil letos na jaře kvůli tomu, že radnice potřebovala objekt přestavět na školku pro 84 dětí.
A Praha 5 se v projektu angažuje proto, že nejvíc matek s dětmi bylo v Donovalské právě od nich.
Ale Praha 3, která tam měla druhou největší skupinu azylantek, zatím do nového projektu nejde. Podle žižkovské radnice má smysl rozvíjet spíš existující zařízení tohoto typu než budovat nová. „Nemyslíme si, že by podobná zařízení měly vytvářet radnice. Lépe to umějí občanská sdružení,“ říká místostarosta Prahy 3 Martin Benda.
Praha 5 i 11 přesto doufají, že do projektu se postupně zapojí i ostatní městské části, protože i „jejich“ matky v tísni potřebují dočasné útočiště. Obě radnice už mají tipy na objekty, kde by mohl azylový dům vzniknout. A nemusí být přímo u nich, hledají po celé metropoli. „Bude přece sloužit pro potřeby celé Prahy,“ zdůrazňuje místostarosta Prahy 11 Meixner s tím, že ideální by bylo, kdyby vlastníkem nemovitosti bylo hlavní město.

Ve zrušeném azylovém domě v Donovalské ulici žilo šest desítek matek v tísni. Většina sama odešla jinam, čtrnácti matkám s dětmi daly náhradní bydlení magistrát a Praha 11. Podmínkou však bylo, že tyto ženy mají trvalý příjem.
„Nikdo neskončil na ulici,“ zdůrazňuje starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský.

Zdroj: Mladá fronta DNES - Regionální mutace Praha

Zveřejněno: 16. září 2009

Autor: Alena Zvěřinová